Koesteren van k. mstorischè monumenten f- Hans en Wim halen een paal naar boven. Foto: Ruben Oreel Door: WimRoose, vrijwilliger SLZ Deze zomer stond ik, samen met Hans Bostelaar (ook vrijwilliger), in de PZC met de Tiendepaal die we hadden gevonden in Vrouwenpolder. (Dit artikel is nog na te lezen op onze website onder het kopje 'Nieuws', red.) Naar aanleiding van deze publicatie bleken veel mensen deze historische palen te kennen en hebben dit aan ons doorgegeven. Wat is een Tiende Een Tiende of tiendrecht is een vorm van belasting. Ook in de bijbel wordt er gespro ken over het afdragen van een tiende van de oogst. In een film over het leven van de grote Mongoolse krijgsheer Dzjengis Khan moest ook 10% van de oorlogsbuit aan Dzjengis Khan worden afgedragen, dit kan natuurlijk een "westerse invulling" van de film zijn. In Europa werd ten tijde van Pepijn III (714 - 768) deze belasting ingevoerd als een sociale belas ting die gebruikt werd voor de armenzorg, onderhoud van kerkgebouwen en geestelij ken. Gebruikelijk was dat van deze 10% bij drage van de oogst, maar 1/3 naar de armen ging en de rest naar kerk en pastoor. We ken nen diverse varianten van de Tienden, zoals Vleestienden, Vlastienden, Lammertienden etc. Na verloop van tijd werd tiendrecht en kerk gescheiden en konden tiendrechten verhandeld worden. Het kerkelijk tiendrecht verdween en/of tiende-plichtigen onttrokken zich hieraan. In Holland en Zeeland was een systeem van bloktienden ontstaan. Dit betekent dat de oppervlakte van een heer lijkheid in blokken was verdeeld, mede omdat Walcheren in tegenstelling tot bijv. Zuid- Beveland veel minder dijken (natuurlijke gren zen) had. Gebruikelijk was dat op het moment dat de gewassen geoogst waren de landbou wer een "wete" deed bij de tiendgerechtigde om te komen "vertienden". De heffer moest de vruchten zelf komen halen om ze verder 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 26