De Tiendepaal 212 Z-T 1 Foto: Wim Roose ft* vi. I oom In WINTER 2011 Stichting Landschapsbeheer Zeeland Een nog zeer goed bewaard exemplaar Foto: Wim Roose te verwerken. Uiteindelijk is het tiendrecht in 1907 middels de tiendwet afgeschaft. Tiendepaal Op elk blok stonden palen om aan te geven welk blok het was. In iedere paal was het nummer van het blok gehakt gevolgd door de letters Z-T. Dit kan een afkorting zijn van Zeeuwse Tienden. Hieronder stond dan het nummer van de hoek. Door het vervallen van het tiendrecht hadden de palen geen functie meer en werden ze daarom massaal weg gehaald. Vele zijn gebruikt als schamppaal bij de boerenschuren. Door de inundatie en de ruilverkavelingen is niet alleen de tuin van Zeeland, maar zijn ook veel Tiendepalen "ver dwenen". Omdat veel vrijwilligers zich inzetten voor behoud van dit stukje cultuurhistorie kunnen we veel stenen achterhalen. Zelfs deze week heb ik nog twee historische palen ontdekt en moet met de huidige eigenaar nog verder overlegd worden hoe en wat. We moe ten datgene wat we aan historische monu menten kunnen hebben, koesteren. De deze zomer gevonden, en door de PZC beroemd geworden, paal 212 Z-T 1 willen we na restauratie weer terug plaatsen in de buurt van de originele standplaats. Voorlopig heb ik van een 20-tal palen de GPS coördinaten bepaald, maar volgens bronnen moet er nog meer zijn. In het door de Heemkundige Kring uitgege ven kwartaal blad "De Wete gaat men uit van zeker een 40-tal stenen die nog zouden moeten bestaan. Veel van de gevonden Tiendepalen zijn echter beschadigd en moeten als verloren beschouwd worden. Walcheren is in 212 tiendeblokken ingedeeld, als we uitgaan van minimaal 4 stenen per blok mogen we aannemen dat er veel verdwenen is. Toch moet het mogelijk zijn om de nog aanwezige Tiendepalen op te nemen in een GPS - wandel of fietsroute. Als dan hierbij op enkele plaatsen een korte uitleg wordt gege ven brengen we weer een stukje geschiedenis tot leven. "de wete doen" is een walcherse uitdrukking om iemand iets mede te delen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 27