een ruïne over. Door geldgebrek bij de dorpe lingen en de overheid, konden niet alle kerken weer worden hersteld. Op de ene plaats werd herbouwd, op de andere werd de kerkruïne afgebroken. Met als gevolg dat de (meeste) bewoners vetrokken naar dorpen mét een kerk. Behoud van de kerk betekende het voortbe staan van het dorp. Met het verlies ervan verlo ren dorpen hun hart, want de kerk vormde vaak het centrum. Van de kerkruïnes bleef vaak niet veel meer over. De stenen werden hergebruikt. In veel boerenhuizen zijn de hergebruikte stenen terug te vinden. Pas in de negentiende eeuw verdwenen de meeste vervallen kerken. De kerktorens die waren toegewezen aan de gemeenten, bleven het langst overeind. De kerkhoven bleven vaak als allerlaatste over blijfselen achter. De meeste zijn in de negen tiende eeuw buiten gebruik gesteld. Gekrompen dorpen Gekrompen dorpen maken deel uit van het landschap. Ze zijn toegankelijk en zichtbaar voor iedereen. Bij veel mensen, zelfs bij de eigen bewoners, is niet veel over de ontstaanswijze bekend. Van de gekrompen dorpen is veel verdwenen. Toch liggen er nog een heleboel kansen om ze weer beleefbaar te maken. In archeologisch, cultuurhistorisch en landschap pelijk opzicht zijn de dorpen van groot belang. In 2009 is het idee ontstaan om samen met de bewoners aan de slag te gaan met de geschie denis. Een projectaanvraag met bijbehorende financiering is ingediend en na de onlangs toe gekende honorering, kan er in 2012 dan eindelijk gestart worden. Project Een deel van het project omvat het plaatsen van plaatsnaam- en informatieve borden. Bekend is dat er bij sommige gekrompen dorpen schijn-bebouwde-komborden en zogenaamde educatieve onderborden staan. Bij andere deels of helemaal niet meer. Gemeente Veere wil uniformiteit van de bor den, zodat de gekrompen dorpen makkelijker te herkennen zijn. Er is meer mogelijk. We willen bewoners, eige- Gekrompen dorpen in Walcheren: Boudewijnskerke Buttinge Hoogelande Sint Janskerke Krommenhoeke Mariekerke Poppekerke Poppendamme Werendijke Zanddijk Schellach Nieuwerkerke Brigdamme West Souburg Nieuwerve

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 5