JAARBERICHT 2011 kunnen bijdragen. Er zijn mogelijkheden om aan te haken bij een cursus ecologisch groenbeheer. Ook de gemeente staat centraal bij het bevorderen van burgerpar ticipatie. Bedrijven kunnen aan de slag met het inrichten van de bedrijfsomgeving voor versterking van biodiversiteit. Leuk om hier van de resultaten te beleven met klanten, partners en medewerkers. Recreatiebedrijven en campings worden benaderd om te werken aan kansen voor uitbreiding van het leefgebied van soor ten, wat voor gasten extra beleving geeft. Inwoners kunnen deelnemen aan excursies, workshops en krijgen een beeld van de mogelijkheden in hun eigen woonomge ving met bijvoorbeeld streekeigen soorten, nectarplanten en nestkasten. SLZ Voorbeeldprojecten Eerste project Biodiversiteit uitgevoerd: Ontwikkeling van het biotoop voor de Knautiabij. De Knautiabij is een voorbeeld van een solitaire bij die niet bij ieder bekend is. De populatie van deze bijzon dere soort dreigt in Zeeland uit te sterven. De gemeente Terneuzen zet zich in om iets voor deze soort te betekenen. SLZ heeft samen met de gemeente een plan uitge voerd voor het relatief kleine leefgebied van deze soort. Dit omvat de aanleg van een biotoop met het uitgraven van een sloot om te voorkomen dat deze populatie uitsterft. Natuur zo kon met educatie hier aan meewerken. Wat in de gemeente Terneuzen voor de knautiabij goed is, is voor diverse soorten in dat gebied ook goed. Collectieboomgaarden met oude rassen Oog voor biodiversiteit is ook reden om aan de slag te zijn met oude fruitrassen. Van oude fruit- rassen, die zijn terug gevonden worden jonge bomen gekweekt die in collectieboomgaarden worden aangeplant. Kansen liggen er om ook met streekeigen en deels verdwenen oude groenterassen aan de slag te gaan. Een erf goed maken Erfeigenaren planten bomen en maken zo dat de biodiversiteit verbetert. Ook een hoogstam- fruit abonnement zorgt dat deze bomen goed worden onderhouden, met directe ondersteu ning van SLZ. Zo zijn houtwallen ook goede verstopplekken voor soorten en ontwikkelplek- jes voor plantensoorten. Een goede biodiversi- teitsactiviteit is het maken van beheersplannen voor kleine bosjes. Hiermee wordt er ecologisch naar het gebiedje gekeken en komt er een plan voor het ontwikkelen van plant en dier en wat er daarvoor veranderd moet worden. Beleef biodiversiteit: op de landelijke Natuurwerkdag Van dichtbij beleven. Als je zelf in het land schap werkt, kun je zelf zien hoe het staat met de biodiversiteit. Op zo'n werkdag kun je bezig zijn in een gebied waar je niet dagelijks komt. Verrassend is het dan om zelf te ontdekken dat er soorten planten en bloemen groeien die je niet overal ziet. Als je goed kijkt, kun je waarne men dat er in diverse gebieden andere soorten voorkomen. Ieder jaar wordt met duizenden vrijwilligers aan de natuurwerkdag mee gedaan. Er wordt gezaagd, gesnoeid, gehooid, poelen schoongemaakt en wilgen geknot. Dit bevordert de natuur zodat planten en dieren weer vol doende ruimte krijgen om zich voort te planten. De Boom In ZOMER 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 11