JAARBERIC HT 2011 Kwaliteit door kennis Belangrijk onderdeel is kwaliteitsontwik keling van de organisatie en haar activi teiten. Bij alle activiteiten van SLZ streven we kwaliteit na. Interne deskundigheids bevordering en kennisuitwisseling staat hier centraal naast kennisaanbod en uit wisseling aan externe organisaties. Kennis over natuur en streekeigen landschap, landschapselementen, beleid en wet- en regelgeving is van groot belang voor het kunnen geven van de juiste adviezen, het kunnen toetsen van producten, het moni toren van resultaten van uitgevoerde werkzaamheden en voor het ontwikkelen en realiseren van nieuwe activiteiten. Het is voor het leveren van goed advies belangrijk dat kennis beschikbaar en toegankelijk is. Aanwezige kennis moet toegankelijk worden gemaakt en worden gedeeld. Ontbrekende kennis kan door middel van educatie en kennisuitwisse ling (intern en extern) worden verworven. Intern zijn er diverse cursussen geweest voor onze vrijwilligers en medewerkers met de meest uiteenlopende onder werpen: drinkputten, presentatietech niek, bacterievuur, cultuurhistorie, GPS, enz. Voor erfeigenaren was er de goed ontvangen cursus 'Snoeien van Hoogstamfruitbomen op Walcheren' Extern ging dit o.a. over de Flora Faunawet en gemeentelijke kapverordening, intern o.a. over essentaksterfte en assortimentskeuze streekeigen beplanting. Toetsing Verspreid over Zeeland is drie keer advies gevraagd ingediende plannen te toetsen in het kader van een Nieuwe Economische Drager. Voor de gemeente Veere zijn er 11 mini-campings getoetst t.b.v. verevening en landschappelijke inpassing. Monitoring en inventarisatie Om het effect van de maaibeheermaatregelen die SLZ heeft uitgevoerd te kunnen evalueren wordt de vegetatie geïnventariseerd en gemo- nitord. Om conclusies te kunnen trekken is het belangrijk om over vergelijkbare gegevens te beschikken. Daarom is een monitoringsplan opgesteld, dat als leidraad dient voor het monitoren en inventariseren. Aan de hand van de gegevens van dit jaar en voorgaande jaren, zijn verschillende evaluaties gemaakt zoals van maaiprojecten op terrein van het Waterschap en van bloemdijken. Meetnet Agrarisch Cultuurlandschap (MAC) MAC (Voorheen Monitor Kleine Landschapselementen) is een meerjaren project waaraan alle provinciale organisaties landschapsbeheer meedoen. Doel is om feitelijkheden over de gesteldheid van het agrarisch cultuurlandschap te achterhalen. In steekproefgebieden worden landschapsele menten gemonitord om daarmee veranderin gen te volgen en zo onderbouwd uitspraken te kunnen doen t.b.v. beleidsbeïnvloeding. Zo inventariseerde een SLZ medewerker met behulp van een veldcomputer in twee weken tijd ca. duizend hectare aan de oostzijde van Wolphaartsdijk en het gebied rond Geersdijk. De Boom In ZOMER 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 11

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 13