Bijen PVQr Bijzondere alledaagse planten en dieren op jètfronttfiétZeeuw erf: Wormkruidbij Alle foto's: Erik Speksnijder Door: Erik Speksnijder, medewerker Ecologie en kwaliteitszorg Stichting Het Zeeuwse Landschap en Beheerder landschapstuin Terra Maris De titel zegt het al een beetje: alledaags, maar toch bijzonder. Soorten die we alle maal kennen en ook vaak zien in onze omgeving. En die soms ook overlast ver oorzaken waardoor we snel de schoonheid of het nut van deze tóch bijzondere flora en fauna vergeten. In deze aflevering: Bijen 2012: Het Jaar van de Bij Dit jaar is uitgeroepen tot het Jaar van de Bij. Dat is een goed initiatief in mijn ogen, want deze groep insecten gaat het helaas niet voor de wind. Wel jammer is het, dat 'het jaar van de.' geen beschermde titel is. Zo heeft de Zoogdiervereniging dit jaar uitgeroepen tot het jaar van de bever en Vogelbescherming dit jaar uitgeroepen tot het jaar van de klau wieren. Gelukkig komen we in Zeeland slechts weinig bevers en klauwieren tegen (maar wel meer dan 200 bijensoorten), dus het jaar van de bij zal hier vast meer succes gaan hebben dan de andere 'jaren van'. Met zowel de wilde bijen als ook de honing bijen gaat het in Nederland slecht. In het geval van de wilde bijen en ook deels in het geval van de honingbijen is dit het gevolg van veranderingen in het landschap. Veel bloemrijke hooiweiden en akkers zijn in de afgelopen decennia verdwenen en veel gebieden (o.a. dijken en duingebieden) heb ben te lijden onder vergrassing/verruiging, waardoor bloemen, maar ook open plekjes verdwijnen. Ook worden veel gebieden meer en meer opgepoetst en efficiënter (goedkoper) beheerd, wat vaak ten koste gaat van de verscheidenheid aan bloeiende planten. Vooral het verdwijnen van deze verscheidenheid aan bloeiende planten en het verdwijnen van nestgelegenheid heeft De Boom In ZOMER 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 21