Grensbomen op Walcheren? Door: Adri Maljaars, Klein Zeeduin In 2002 werd aan de Koningin Emmaweg een grote zieke iep omgezaagd. Dat is niet zo bijzonder maar het geeft wel de gelegenheid om te zien hoe oud de boom was. Ondanks het gat in het hart van de stronk, konden er 132 jaarringen worden geteld. Zo'n oude boom op de hoek van een oude dijk roept de vraag op of er sprake kan zijn van een zogenaamde grensboom. Er zijn wel aanwijzingen dat er grensbomen geweest zijn op de grens van Oostkapelle en Serooskerke. In het verslag van een opmeting in 1472 van gronden "toebehorende den Godshuize van Rijnburgh", staat dat ze op de grens een baken hebben gemerkt "bi den grooten vleerboom". Achthonderd meter verder, waar de grens een hoek maakt, zien we op de veld- namenkaart een perceel genaamd: "de pereboom". Natuurlijk is dat geen bewijs dat dit land vernoemd is naar een grensboom, maar het lijkt mij goed moge lijk. Voor zover ik na kon gaan is er echter op de plek waar de dode iep stond, nooit een grens geweest van gemeente of ambacht en ook niet van tienden. Of het een echte grensboom is geweest, dat weet alleen de planter. Overduin Toch intrigeerde het mij dat daar aan de wegkant tegenover Koningin Emmaweg 32 al ruim130 jaar een boom stond, oorlog en inundatie overlevend en lang onop gemerkt. De oude dijk is een bijkomend gegeven, maar deze plek is wel eeuwenlang de uiterste hoek van hetbos van Overduin geweest. In 1700 was Overduin een hofstede met een heren huis. In de volgende decennia werd de bezitting belangrijk uitgebreid. Bij verkoop werd genoemd: een heren- en boeren huis met schuren, stallen, hoven en boomgaarden, dreven, bos sen, wei- en zaailanden. Grootte 37,50 hectare. Op de kaart van Hattinga 1750 is een uitgebreid sterrenbos en vijvers te zien. De oude sprink (overschot van de Zwene) was deels verdwenen en de weg die tot de bezitting behoorde was verlegd naar de rand van het eigendom. In 1797, Patriottentijd, moest Overduin worden verkocht. Het herenhuis werd gesloopt en de bossen zul len ook wel geplunderd zijn. Nieuwe eigenaar Na de slopers volgden nog andere eigenaren tot in 1839 de hofstede gekocht werd door Mr. W.C.M. de Jonge van Ellemeet. Hij was burgemeester van Oostkapelle van 1841 tot 1853. Daarna lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, lid van de Eerste Kamer van 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 26