mi*m t» De recent aangeplante eik Alle foto's: Peter van der Vliet Staten Generaal en had meerdere maatschap pelijke functies. Hij liet het grote huis bouwen en het bos aanleggen in de Engelse land schapsstijl; met heggen en bomen langs de lanen en uiteraard ook langs de randen. Het is waarschijnlijk dat een groot deel van het bos wat bestond uit hakhout, na een aantal jaren gekapt werd voor brandhout. De genoemde iep op de noordoosthoek van het bos moet dus geplant zijn omstreeks 1870. Mr. W.C.M. de Jonge van Ellemeet De Jonge van Ellemeet was een indrukwek kende persoonlijkheid, lid van wetenschap pelijke en kunstzinnige genootschappen. Hij bezat een kostbare verzameling aquarellen, een uitgebreide bibliotheek en zijn "Museum Catsianum" bevatte werken van Jacob Cats en brieven en documenten van die dichter. In de Oranjerie verzamelde en kweekte hij agaven, waarmee hij Europese bekendheid genoot. De eigenaar van al dit moois had de eer om Koning Willem III, bij diens bezoek aan Zeeland in 1862, op zijn fraaie landgoed te ontvangen. Meer dan 200 bewoners uit de wijde omgeving kregen een uitnodiging, zodat de Koning de gelegenheid had tot "Vrij verkeer met de bevolking des eilands". Om zijn vele verdiensten werd de Jonge van Ellemeet door de Koning in de adelstand verheven. De Jonge behoorde tot een uitgebreide familie van magistraten. Door de aankoop door zijn grootvader van de heerlijkheid Ellemeet werd die naam aan de familienaam toegevoegd. De Jonkheer overleed in 1888 op 77 jarige leeftijd. We herinneren aan hem vanwege een oude boom, die uiteindelijk bezweken is aan de iepziekte. Markante plek Echter in het Groenbeheerplan van het Waterschap past het om op deze plek een nieuwe boom neer te zetten. Recentelijk is tegenover Koningin Emmaweg 32 een eik geplant als grensboom. Die eik mag dan hopelijk ook meer dan honderd jaar herin neren aan de Jonkheer en zijn Overduin. Wat mij betreft mag deze boom ook de aandacht vestigen op het feit dat daar ook de dijk gelegen heeft van de meest westelijke pol der van de 13e eeuw. Dat juist dit punt de Westhoek van de Westpolder was, genoemd in 1291, is een ander verhaal en moeilijk te bewijzen. Sinds 1957 is de dijk alleen terug te vinden op kaarten en het is toch mooi meegenomen dat deze plek gemarkeerd is door de geplante eik. De Boom In ZOMER 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 27