JA beheren. De dreigende verbossing van een vegetatie met orchideeën is nu afge wend met maaibeheer door de groep. Vorig jaar schreef ik dat medio 2011 de laatste plannen van het project Eigen Wijs Landschap gerealiseerd zouden zijn. Onder soms grote tijdsdruk is vrijwel alles tot een goed einde gebracht. Ommetjes zijn aangelegd en geopend, cultuurhis torische elementen hersteld of opnieuw opgebouwd en de Zeemeermin staat weer op haar plek. De brochure Buurt, Buren, Beter! (nog beschikbaar) geeft een indruk van wat de bewoners met SLZ en IVN tot stand hebben gebracht. door SLZ gestreefd naar regionale teams van vrijwilligers, die met ons samenwerken aan de instandhouding van aantrekkelijke, goed onderhouden routes. Tot slot: omdat veel vrijwilligers zich lange tijd (10 jaar en langer) inzetten groeit de kennis en ervaring. Kritisch meedenken en doen is een vaste waarde geworden. Hiermee is de kwaliteit van vrijwilligerswerk in landschaps beheer gegroeid. Onze medewerkers, jong en oud, werken hier dagelijks aan. Ook in 2011 was er aanbod van scholing om deze kwaliteit in stand te houden en te verbeteren. Allemaal factoren die hebben geleid tot een zo goed en veilig mogelijk landschapsbeheer. Veel energie wordt gestoken in de aan leg en het beheer van Wandelnetwerk Zeeland. Door vrijwilligers en medewer kers wordt gebouwd aan een systeem dat een efficiënt beheer in de toekomst waarborgt. Al bij het bedenken van routes en bij de aanleg moet rekening gehou den worden met het beheer, zowel in het veld als digitaal. Voor een duurzaam beheer moeten uiteindelijk de neuzen van de vele betrokken partijen zoveel mogelijk dezelfde kant opstaan. Er wordt Zeemeermin Hildegonda te Waterlai www.waterlandkerkje.com De Boom In ZOMER 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 3

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 5