Cultuurhistorie in 2011 In 2011 zijn er een heleboel klussen afge werkt. Vooral de vrijwilligers hebben daar bij een grote rol gespeeld. Zwartenhoekse zeesluis Bunkers Olmendijk Philippine Twee bunkers uit de Tweede Wereldoorlog werden uitgegraven en schoongemaakt. Dat was een enorme klus. Alles moest in emmer tjes geschept en omhoog getakeld worden. In het begin was er niet eens ruimte op rechtop te staan, wat het werken extra bemoeilijkte. Om ze toegankelijk te maken is bij elke bunker een stenen trap aangelegd. Met behulp van een kraantje is het grootste graafwerk gedaan en zijn de zware betontreden op hun plek gelegd. De bunkers zijn ondertussen opgeno men in een wandelroute. Coupure Mauritsfort Van Terneuzen naar Philippine reed in het verleden een tram via Hoek. Op plaatsen waar de trambaan de dijken kruiste, werden coupures aangelegd. De coupure in de Nieuw Westenrijkdijk werd onderhanden genomen. Vrijwilligers maakten de coupure vrij van beplanting en hielpen een aannemer bij de metselwerkzaamheden. Ze brachten tussen de coupure een deel aan met bestrating, bielzen en tramrails. Langs het spoortracé zijn verschillende trambaanpaaltjes herplaatst. Na speurwerk in de archieven vonden vrijwilligers de originele bouwtekening terug van het schotbalkenhuisje. De bouw daarvan is pas geleden afgerond. Na de winter krijgen de bankjes, tafels en informatiepanelen altijd een flinke schoon maakbeurt van de vrijwilligers. Na het wegha len van het groene laagje staat het er weer uit nodigend bij. Het onkruid is weggehaald tus sen de bestrating en de treden van de trapjes. In het voorjaar en de herfst is er rondom de sluis gemaaid. Met het Waterschap en Zeeland Seaports is afgesproken dat de sloot van en naar de zeesluis jaarlijks door hen van riet zal worden ontdaan. In het verleden maakten verschillende dieren gebruik van het bouw werk. Tijdens de restauratie konden ze er niet terecht, maar ondertussen is er een ijsvogel gesignaleerd en broeden er weer holenduiven in. Op de vleermuizen is het nog even wach ten. De speciaal daarvoor ingerichte delen zijn nog niet ontdekt. Grenspalen Verspreid op Walcheren bevindt zich nog een klein aantal Tiendenpalen. De meeste bevin den zich niet meer op de originele locaties. Vaak zijn ze hergebruikt voor bouwkundige Door: Sandra Dobbelaar, medewerkster SLZ

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 6