overleg met de provincie en het route bureau hebben we verder afgesproken om heel West Zeeuws Vlaanderen mee te nemen in het wandelnetwerk. Voor het gebied rondom Biervliet is begin 2012 nagedacht over de routes, de aanleg hiervan is inmiddels gestart. Verder is in de loop van 2011 het landschaps herstel langs de routes uitgewerkt. Het betreft onder andere terreinen van het Waterschap langs de diverse historische dijken en dijktracés. Het gaat dan voor namelijk om de aanplant van knot- en laanbomen. Ook op Walcheren is in 2011 hard gewerkt aan de realisatie van een wandelnetwerk. Hier zijn afgelopen jaar 16 vrijwilligers bezig geweest met het concreet maken van vele ideeën voor wandelmogelijkhe den. In vier gezamenlijke bijeenkomsten is gewerkt aan het op elkaar afstemmen van de wandelwensen. Er zijn hierbij aan sluitingen gezocht op de reeds bestaande wandelpaden van de Domburgse Watergang, de Westkapelse Watergang, de Veerse Watergang en de Reede van Middelburg. Daarnaast is een begin gemaakt met de ontwikkeling van een deel van het wandelnetwerk rondom de Biggekerkse Watergang, rondom Oostkapelle en bij Vrouwenpolder. Waar mogelijk wordt hierbij samenwerking aangegaan met dorps raden of actieve dorpsbewoners en het project Eigenwijs Landschap. Ook de aanleg met behulp van vele vrijwilligers, is begin 2011 gestart. Het geheel wordt medio 2012 afge rond; de opening staat gepland voor 4 juli. Naast deze twee wandelnetwerken die nu richting afronding gaan, is men in 2011 met de voorbereiding van nog een aantal projec ten in de weer geweest. Zo komt er een wan delnetwerk op Schouwen-Duiveland (voorbe reiding bij SLZ) en op Noord-Beveland (waar stichting Akkerleven het voorbereidende werk gedaan heeft en SLZ de begeleiding van de aanleg op zich neemt). Beide zijn al in een redelijk ver gevorderd stadium, de meeste voorbereiding is in 2011 afgerond en begin dit jaar is begonnen met de aanleg. Daarnaast hebben we eind 2011 bevestiging gekregen dat we nog twee andere netwerken kunnen gaan voorbereiden, namelijk Goes - Kapelle en Oost Zeeuws Vlaanderen fase 2. Er zijn daarnaast ook reeds ideeën voor een netwerk op Tholen - Sint-Philipsland. Als al deze net werken afgerond zijn, ligt er door heel Zeeland een gebiedsdekkend wandelnetwerk van meer dan 1600 kilometer! Wandelen over boerenland Foto: Arjan den Hulster

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 9