Erg leuk om te zien dat er zoveel 'mis'is en dat er toch zoveel moois te zien is. Ook een dode boom, vol met schimmels en insecten is waardevol. Het is een doorlopend leerpro ces. Mooi voorbeeld: vorig voorjaar heb ik een glanzende houtmierennest gevonden, die raten hadden gemaakt in een oude pruimenboom en heb ik de larven van de bastaardsatijnvlinder leren herkennen. Mede door deze boomgaard te blijven volgen, een evenwicht zoekend om de biotoop te verbeteren en er af en toe een deskundige bij te halen, heb ik me daardoor kunnen ont wikkelen tot hoogstamfruitsnoeier. Inmiddels loop ik daardoor volop mee in de snoeiploeg van SLZ onder begeleiding van Kees Tonkens. En het begint nu ook echt leuk te worden. De houtril rondom de drinkput is terug gebracht tot een kwart en er is elders een nieuwe aangelegd, deels om wat variatie in het terrein te krijgen en op verschillende plaatsen een dumpplek te hebben voor het snoeiafval. Er staan drie prachtige zwarte moerbeien welke een paar keer omgevallen zijn wegens de slechte ondergrond waarna ze weer opnieuw begonnen. Dikkere wortels bleven aan de oppervlakte en het dunnere spul ging dieper op zoek naar water en voeding. In feite huppelen ze meer door de boom gaard, een prachtig gezicht en om de wortels dieper te kunnen laten groeien hebben we nu een paar gaten in de spiegels gegraven en daar een mengsel van goede klei, wat humus en een klein beetje mest in gedaan tot op het grondwaterpeil, in de hoop dat de moer beien steviger in de grond komen te staan. De fruitbomen welke zich kunnen handhaven in deze omstandigheden worden met extra zorg behandeld en voor de rest zal mettertijd vervanging worden gezocht. Spechten zijn er in hun element, maar hebben in het verleden al een paar bomen om zeep geholpen en er broedden in het verleden drie paar huis zwaluwen. Helaas, door vervanging van wat houtwerk aan het woonhuis en alle complete schuren zijn de nesten gesneuveld maar hopelijk komen er weer nieuwe. Het is een heleboel werk maar ik kan er mijn ei in kwijt. Leuke bijkomstigheid is de aan leg van een nieuwe Hoogstamboomgaard aan de overzijde van de dijk, een project in samenwerking met SLZ wat een leuke aanvulling is in de buurt. Voorlopig kunnen we dus nog vooruit, in de hoop dat de HSF- ploeg het kan inplannen en we ons kunnen toeleggen op het terrein zelf. 8

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 10