Onze boomgaard is een uniek landschaps element in het Zeeuws-Vlaamse landschap. Omringd door een windkraag van seringen, meidoorn, wilde pruim en vlieren, in een ring achter ons huis, beschermt deze ons huis tegen de wind. mi Het snoeiwerk van de boomgaard deden wij altijd in de winter samen met mijn vader. Nu hebben wij, door middel van een hoogstamabonnement, hulp bij het snoeien. Het is echter wennen dat dit nu in de zomer wordt gedaan. De lentetooi is prachtig, als een taart in het landschap: in de winter de markante vormen in de ijzige lucht, in de herfst de overdaad aan fruit, altijd prachtig in elk seizoen. Onze kinderen klauterden graag met veel ple zier in de bomen en bouwden hutten. Het was en is een geweldig speelterrein, we hopen ook voor onze kleinkinderen. De bomen dienen ook als schuilplaats voor vogels die het moei lijk hebben. Ik zie erop toe geen gif en derge lijke toe te laten. De boomgaard is voor ons bijzonder omdat we hier ons eigen stukje natuur kunnen behouden, een erfenis van rust en stabiliteit. Het anker van ons huis. Toen wij hier in de jaren zeventig kwamen wonen, is de boer die ver in de negentig was, nog naar zijn bomen komen kijken. Om het gras op de boomgaard kort te houden hebben wij altijd een aantal schapen lopen. Ook helpen ze bij het opruimen van het afgevallen fruit. Wanneer een boom te oud wordt, vervangen we die door een nieuwe plant van dezelfde soort. We hebben al vele liters appelmoes en stoofpeertjes gesmuld.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 13