Binnen Nederland vinden we nu de meeste fruitteelt in de provincies Gelderland en Zeeland (Gelderland in 2011 iets meer dan 5.000 hectare, Zeeland zo'n 4.500 hectare. Gelderland heeft echter bijna 3 keer zoveel landoppervlakte, Zeeland heeft per opper vlakte dus veruit het meeste fruit van heel Nederland!). Opvallend is dat de oppervlakte fruitteelt in Zeeland dus maar weinig afneemt. Daarbij moet wel worden opgemerkt dat Zeeland extra hoog scoort vanwege de aanwezigheid van teelt van zwarte bessen: ongeveer 500 hectare in de gemeente Borsele. In Gelderland concentreert de fruitteelt zich vooral in de Betuwe: 3.500 hectare, in Zeeland op Zuid Beveland: 3.100 hectare (in 2011). Verder valt op dat de gemeente Borsele met 1.600 hectare (waarbij natuurlijk weer die 500 hectare zwarte bessen) Nederlands' fruitteeltgemeente nummer één is, gevolgd door de gemeente Buren met 1.100 hec tare. De gemeenten Reimerswaal, Kapelle, Geldermalsen en Neerijnen volgen daarna met steeds zo'n 700 hectare fruitteelt. Zowel in Gelderland als in Zeeland gaat het trouwens maar om enkele procenten van de totale landbouwgrond. Maar omdat de fruit teelt zich vooral in enkele deelgebieden con centreert is de invloed op het landschap in die gebieden toch groot. Naast de commerciële fruitteelt is de oude vorm, vooral de boerenboomgaard, altijd blij ven bestaan. Voor 1900 had vrijwel elke boer derij zijn boerenboomgaard. Exacte getallen zijn niet bekend, maar het ging ongetwijfeld om duizenden boomgaardjes. Daarna is het aantal boerderijen en het aantal boerenboom gaarden sterk afgenomen. De laatste 20 jaar worden echter weer veel boerenboomgaarden bij erven aangeplant, dankzij de toegenomen interesse onder de erfbezitters. Exacte getal len zijn niet bekend, maar SLZ schat in dat het nu zeker gaat om 1.000 boomgaardjes, 25.000 bomen op ongeveer 250 hectare grond. De Boom In HERFST 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 19