eheer in f 0 'if, J Over een lengte van 400 meter mag gewandeld worden. Dit pad maakt deel uit van het wandel netwerk 'Sporen in de Zak' in de Zak van Zuid- Beveland. Elk jaar rond de bloei huren we bijen volken die een handje meehelpen bij de bestui ving van de bloemen om zo goede vruchten te krijgen. Vaak staan er sierboompjes tussen de productiebomen. Deze boompjes geven veel en goed stuifmeel en nemen weinig ruimte in beslag. Ze worden er vaak tussen geplant en je hoeft ze niet te oogsten. Bepaalde rassen, vaak de rode, worden incidenteel wel geoogst voor kerststukjes of voor workshops in de bloemenwereld. Je moet bij sierbestuiving ook verschillende rassen hebben. De een bloeit vroeg, de ander laat, vandaar dat je meestal gele en rode siervruchtjes ziet hangen. Voor de spintbestrijding wordt bij ons al jaren gebruik gemaakt van roofmijten zodat je daar niet of incidenteel voor moet spuiten. Vroeger maak te men gebruik van breedwerkende middelen. Nu zijn het veel meer selectieve middelen. Zo worden de natuurlijke vijanden gespaard, dat kan betekenen dat je ons vaker met de spuit in de boomgaard ziet maar dat we minder actieve stoffen gebruiken dan vroeger. Voor mij betekent dat, dat ik veel meer tijd kwijt Ik ben fruitteler te Nisse en teel daar 10 Ha appels en 12 Ha peren. Naast de traditionele en chemische gewasbescherming, probeer ik zoveel mogelijk de natuur te helpen of zelfs nieuwe natuur aan te leggen. Zo worden muizen bestreden door de torenvalken. Ik had een keer op een nieuw perceel een paal met kast gezet en prompt die zelfde dag kwam er al een torenvalk naar zijn nieuwe huis kij ken. Dit jaar had een buizerd een nest in een boom op 50 meter van onze gebouwen, ik geniet daarvan. In 2002 hebben we een nieuw perceel aangelegd, ik vond het leuk om daar een streekeigen heg rond te plaatsen. Leuk om te zien maar ook goed voor natuurlijke plaagbestrijding. Ook nu bij vervanging, wor den streekeigen heggen geplant. Alles mag behalve meidoorns i.v.m. bacterievuur. Door: Rinus van 't Westeinde, professioneel fruitteler en bestuurslid SLZ

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 24