Standplaatsen De adressen van de rassen kunnen via de lijst gevonden worden. In principe worden hierin oude rassen opgenomen die moei lijk verkrijgbaar zijn of helemaal niet meer in de handel zijn. Alleen als het zeer oude bomen zijn worden ze wel opgenomen als het van een nog beschikbaar ras is. Inventarisatie Eigenaren van een boom weten vaak niet om welk ras het gaat. Soms kan ook bij een bezoek door vrijwilligers niet precies vastgesteld worden wat voor ras het is. Deze bomen worden aangemerkt als 'te inventariseren'. De vruchten van deze bomen kunnen dan verzameld en nog eens gedetermineerd worden. Wanneer blijkt dat een ras interessant of zeldzaam is, wordt er getracht om enthout te verza melen wat opgekweekt wordt. Basislijst Naast de standplaatsen willen we ook weten welke rassen er eigenlijk zijn. Hier staan dus ook de rassen in die nog alge meen leverbaar zijn of streeknamen hebben en dus mogelijk dubbel geregistreerd zijn. Hoe komt SLZ aan deze informatie? SLZ heeft een aantal zeer enthousiaste vrijwil ligers die Zeeuwse boomgaarden afspeurt op zoek naar oude fruitbomen en hun eigenaren. Daarnaast vinden er jaarlijks in de nazomer de Hoogstamfruitdagen plaats. Fruit waarvan de eigenaren niet weten welk ras het is, wordt door een groep ervaren vrijwilligers gedeter mineerd. Zij doen dit onder begeleiding van de pomoloog Jacobus Bosschaert. Een inte ressant verhaal is het ras 'Roem van Dekker', waarvan vorig jaar twee bomen gevonden zijn. Via een kleinzoon is bekend geworden dat dhr. Antheunis Dekker uit Zaamslag dit ras gekweekt heeft. Het is een echt Zeeuws ras, wat nu geënt en opgekweekt wordt. Heeft u ook interesse om vrijwilliger te worden in dit project, dan bent u van harte welkom! Of heeft u zelf een oud ras in uw boomgaard of op uw erf staan? Neem dan contact op met pieter@slz.landschapsbeheer.nl 0113-23 09 36. Determinatievrijwilligers determineren Foto: Sandra Dobbelaar Herkomst Literatuurbron Regulier randplaatsen 1 Synoniem Ontwikkelingsjaar Basislijst Tossen 1320-1870 1330 1830 1836 Midden Z- DeLiron d'Aïroles juttepeer RL 1933 i Hoogstamfruitbomen BeplanWS»10'11876 -Vlaandei BE Oostelijk1 Groene Keiing,1 Collectieboomgaarden De rassen die via dit project opgekweekt zijn, worden in verschillende collectie- boomgaarden geplant. Ook deze gege- vens worden verwerkt zodat er straks precies te zien is waar een bepaald ras in welke collectieboomgaard staat. Hieronder: voorbeeld van registratie in de database Foto: Pieter Voets

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 27