hoogstamfruitbomen lil $p Vanaf de begin jaren van onze Stichting hebben we ons, naast het onderhoud van knotbomen en meidoorn heggen, ook ingezet voor herstel en onderhoud van de hoogstamboomgaarden in Zeeland. Veel vrijwilligersuren zijn er besteed aan het onderhoud van de prachtige oude grote boomgaarden in Zeeland zoals de Kasteelwei in Nisse, de Hollandse Hoeve in Goes en de Catarinahoeve bij Axel. Zonder SLZ waren deze historische boomgaarden er waarschijnlijk niet meer... Naast onderhoud van de prachtige oude bomen zijn er door of via SLZ ook veel jonge hoogstamfruitbomen geplant. Bij aanplant in de hoogstamboomgaarden met vee moe ten de jonge bomen de eerste jaren goed beschermd worden tegen veevraat en schuren door het vee. Diverse beschermingsmethoden hebben we in de beginjaren van SLZ toegepast, soms met wisselende resultaten waarbij het rundvee tóch weer een jonge boom te grazen had genomen. Na aanplant van de jonge hoogstam was de boom bijna niet meer te zien tussen palen, korf, prikkeldraad en soms zelfs betonijzeren beschermkap (zie foto). De laatste jaren werken we veel met (verlengde) casanet boomkorven en tamme kastanje boompalen. Afgelopen jaren zijn er via diverse SLZ projecten zoals "herstel streekeigen erven" veel nieuwe hoogstamboomgaardjes aangeplant bij boe renerven. Momenteel lopen er geen projecten rondom herstel streekeigen erven, in enkele situaties kan aanplant van hoogstamfruit nog worden gesubsidieerd via andere projecten zoals een project rondom steenuilbiotopen. De aanplant geschiedt meestal door de eigenaar zelf, het plantmateriaal wordt verzorgd via de SLZ-actie "boeren planten bomen" waarbij het plantmateriaal thuis wordt bezorgd. Via de actie zijn diverse oude Zeeuws hoogstamfruitrassen appels, peren, pruimen en kersen te bestellen. Ook interesse? Het nieuwe bestelformulier is te downloaden van onze website. Door: Rudie Geus, medewerker SLZ Hoogstamfruitboomgaarden zijn één van de kenmer kende streekeigen landschapselementen in Zeeland. Bijna altijd zijn ze te vinden op boerenerven. Los in het landschap gelegen hoogstamboomgaarden zoals in Limburg en Gelderland zijn in Zeeland niet te vinden. Goed beschermd boompje Foto: SLZ 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 28