De Appelzaagwesp: In hoogstamfruit slechts weinig aanwezig en niet of nauwelijks schadelijk Bestrijding niet nodig Appels met spoor zijn nog prima te gebruiken Op het verspreidingskaartje staan de gegevens over aangetaste appels in 2010 en 2011. De kleine stippen staan voor 1 of 2 waarnemingen per 5x5km hok; grote stip pen voor 3 tot 7 waarnemingen. Er is een redelijke dekking over Zeeland, maar het is erg opvallend dat er geen waarnemingen zijn uit de hals van Zuid-Beveland. Als we de grondgebruikskaart van Zeeland mogen geloven, is juist dat gebied het meest intensief in gebruik als fruitteeltareaal (Reigersberghse polder e.o.). Mogelijk is - vanwege die hoge intensiteit - het gebruik van bestrijdingsmiddelen daar groter dan elders in Zeeland. Ook Tholen en Schouwen-Duiveland zijn onderverte genwoordigd, hoewel de fruitteelt daar veel minder grootschalig is dan op Zuid-Beveland. Verspreidingskaart Hoplocampa Testudinea rust. Oudere en minder vitale bomen worden het eerst aangetast, ook de eigenschappen van ras en onderstam spelen een belangrijke rol. De schade van vruchtboomkanker kan aanzienlijk zijn: Het belemmert de sapstroom waardoor flinke takken kunnen afsterven. Om uitbreiding van de besmetting tegen te gaan is het belangrijk aangetaste takken meteen te verwijderen. Oudere bomen met achterstallig onderhoud zitten soms vol ver kankerde takken. Knippen we dan alles weg dan houdt je geen boom meer over. Dus dan kunnen we slechts elk jaar een gedeelte van de kankers wegknippen en proberen zo deze ziekte onder de duim te houden. Vruchtboomkanker Nu van de betrekkelijk onschuldige appel zaagwesp naar de echte belagers die vanaf de herfst tot na de donkere dagen in de boomgaard rondspoken: Dit zijn de gevreesde schimmels die vruchtboomkan ker respectievelijk loodglans veroorzaken. Vruchtboomkanker (Nectria galligena) komt vooral bij appels voor en in mindere mate bij peren. Bij regenachtig weerversprei- den de sporen en vallen op snoeiwonden en kleinere wondjes zoals bladlittekens. De bomen zijn dan op hun kwetsbaarst omdat ze zich opmaken voor de winter- De Boom In HERFST 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 29

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 31