Biodiversiteit in en om de boomgaard Bijzondere alledaagse planten en dieren op en rond het Zeeuwse erf Akkerdistj- grèiamfiryty Foto: Tonnie Outermans Door: Nanning Jan Honingh, medewerker SLZ De titel zegt het al een beetje: alledaags, maar toch bijzonder. Soorten die we alle maal kennen en ook vaak zien in onze omge ving. En die soms ook overlast veroorzaken waardoor we snel de schoonheid of het nut van deze tóch bijzondere flora en fauna ver geten. In deze aflevering: biodiversiteit in en om de boomgaard. Een boomgaard van appels, peren, pruimen en notenbomen kan het hele jaar door een bron van leven zijn. Een paar algemene dier soorten wil ik aan je voorstellen. Ik vertel er ook bij wat je voor ze kan doen. Honingbij Als de peren- en appelbomen bloeien, worden ze druk door honingbijen bezocht. Honingbijen zijn economische nectar- en stuif meel verzamelaars en gaan voor de bulk. Ook zweefvliegen en solitaire bijen als hommels en andere insecten profiteren van de bloesem. Honingbijen zijn gemakkelijk te herkennen aan hun driftige gedrag en de hoge zoemtoon van de vleugels. De opbrengst van nectar en stuifmeel duurt maar een paar weken. Wil je de honingbijen en andere insecten meer bieden dan moet je zorgen voor een zgn. bloeiboog. Vanaf het vroege voorjaar (wilg, paardenbloem), in de zomer (linde, wilgen roosje) tot aan de herfst (guldenroede) moet je dan zorgen voor bloeiende planten in of om de boomgaard. Omdat ik zelf bijen heb, laat ik zelfs akkerdistels staan! In de bloeiarme periode in juni trekken die mijn bijen er door heen. De zaadpluiskoppen knip ik af. Daarbij word ik geholpen door grote groepen putters die de zaden van de akkerdistel eten. 2

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 4