Vleermuizen en vogels Als je een boomgaard hebt aangeplant of al jaren in beheer hebt, dan zijn er aller hande beesten en beestjes die zich ermee gaan bemoeien. Allerlei spanners, rollers, knagers, vreters en boorders doen hun best om een deel op te eisen. Gelukkig staan de fruitbomen en mens niet geheel weerloos tegen deze plaaggeesten. Een sterke fruitboom kan zich goed weren tegen plagen en aantastingen. Vleermuizen vangen 's nachts muggen en nachtvlinders waaronder de fruitmot. Koolmezen en pimpelmezen verorberen allerlei rupsen. Lieveheersbeestjes, gaas- vliegen, zweefvliegen doen zich te goed aan allerlei luizensoorten. Maar net als bij de honingbijen moeten we deze helpers het hele jaar wat bieden. Sluipwespen die van bladrollers leven bestrijden deze in de boom gaard. Door andere soorten bladrollers op bomen en struiken om de boomgaard heen de ruimte te geven, blijven de sluipwespen het hele jaar in de buurt. Mezen die in een nestkast bij de boomgaard broeden, nemen deze op in hun territorium. Ze hoeven niet ver te vliegen tussen de rupsen en de jongen. Ze houden ook 'vrije vogels' buiten de deur die alleen hap snap aan de peren komen pikken. Verwacht overigens geen wonderen van deze biologische bestrijders; ze zullen nooit de laatste luis opeten. Alleen mensen slachten de laatste dodo. Neem liever genoegen met een paar plekjes op uw peer of appel; het beste bewijs van een natuurvriendelijk product. Egel en kleine marters Voor het zien van een egel, een bunzing, wezel of een hermelijn moetje geluk hebben. In de ochtend of avondschemering kan het gebeuren datje elkaar tegenkomt. Je kan het toeval wel een beetje helpen. In het najaar als het waterschap de sloten heeft geklepeld, kun je het maaisel bij elkaar harken en op een hoop zetten. Om die reden heb ik zelfs met het waterschap afgesproken dat ik zelf de sloten schoon, door het inhuren van een korfmaaier. Het rietmaaisel heb ik langs de slootkant op hopen gezet om te drogen en te laten verteren. Die hoopjes geven dekking en schuilgelegenheid; tijdens de sneeuwperiode was er een oude haas die er rustig onder kon sterven. Afgelopen voorjaar vond ik bij het weghalen van een van de hopen een dikke egel die nog niet helemaal bij kennis was. De kleine hopen riet heb ik op drie grote gezet. Hierin kunnen een wezel, bunzing of hermelijn een schuilplaats of muizenvoorraad in maken. De rupSVantdéSint-jacobs vlinder (Jacobs rups) op Jacobskruiskruid Foto: Robert Wielemaker De Boom In HERFST 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 3

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 5