Jans Huppelende Moerbei Mijn Favoriete Zeeuwse Element "Het is niet makkelijk om een favoriete plek aan te wijzen. Maar als ik er een moet noemen is dat een privéterrein; de plusminus 65 jaar oude hoogstamfruitboomgaard van de Fam. Verhage aan de Molendijk te Nieuw- en St. Joosland. In deze rubriek zijn we op zoek naar de favoriete elementen van onze vrijwiiiigers in Zeeland. Zij komen vaak op schitterende plaatsen of zien soms bijzondere elementen. Heeft u ook een favoriet element? Mail het ons! info@siz.iandschapsbeheer.ni Door: Jan Meijer, vrijwilliger SLZ Het terrein heeft een bewogen geschie denis achter de rug. In het begin van de vorige eeuw werd het daar ingepolderd; op de plaats van de huidige boomgaard lag een zandlaag onder een dun laagje teeltaarde. De zandlaag was er waarschijn lijk de reden van dat er geen landbouw kwam. Direct ernaast werd de grond wel in cultuur gebracht. In de 2e wereldoorlog werd het zand er gedeeltelijk afgegraven waardoor het terreintje nu licht glooit. De vorige eigenaar, een aannemer, bouw de er een huis met werkplaats, richtte er een "bedoeninkje" in. Een volière, een drinkput en een hoogstamfruitboom- gaardje. De man plantte er na enige tijd nog wat laagstamfruitboompjes bij en omzoomde het geheel met diverse popu lierensoorten als windscherm. Helaas overleed hij vrij vroeg en zijn weduwe bleef op het plekje wonen terwijl zij met het ouder worden, minder geïnteresseerd raakte in de flora en fauna om haar heen. De populieren (Vereeckens) begonnen de fruitbomen te overschaduwen en onttrokken veel water aan het terrein, zij waren naast de slootkant dieper geworteld. De dikke zandlaag, amper een spade diep onder de teeltlaag, waterde veel af en de wortels bleven aan de oppervlakte, wat de conditie en zeker de stabiliteit van de bomen niet ten goede kwam. Via SLZ kwam in 1991 het verzoek bij de weekendwerkgroep Walcheren om de bewoonster te polsen of wij het terrein kon den gaan verzorgen. Aan Thomas Collette (de huidige coördinator van de Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren), de eer om door het amper geopende luikje van de voordeur (bijna met de hoed in zijn hand zijn verhaal te doen. En het mocht! Vanaf dat jaar stond deze boomgaard jaarlijks op het programma van de WLW. Er werd gesnoeid, een houtril aangelegd, jonge fruitbomen aangeplant, de meidoornheg ingeboet en ook de drinkput, die bevolkt was met kleine watersalamanders, bruine kikkers en gewone 6

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 8