Mijn favoriete plekje op Schouwen Duiveland. De elzenmeet "De zes Hagen" aan de Kraaijensteinweg. Het is hoog tijd om de elzen weer eens te kappen! Alle foto's: Henk Dalebout door het herhaald opwerpen van bagger uit de greppels. Het uitdiepen van de greppels was nodig om de afwatering te verbeteren. Haaiman Waarschijnlijk is iedere elzenmeet een haaiman geweest. Een haaiman (alweer zo'n apart Schouws toponiem, hoewel ook op Goeree-Overflakkee een afgeleide vorm voorkomt, zo ook er in Ouddorp elzenmeten liggen) is een in cultuur gebracht stuk(je) duinakker weiland. Toen Willem Locker in 1760 de hak van 7-jarig elzenhout bij opbod verkocht werd de omschrijving "in de haaiman geleden aan de Hoogezoom" gebruikt. Of in januari 1761 toen Jan Pieter Verton de hak van "2 geme ten elzenhout met een extra zware willige mantelinge daaromheen in de haaiman van Verton" verkocht. Vaak gebruikte men de term "bij de Hage" Hiermee werd de rij elzen bedoeld die aan weerszijden van een greppel groeiden. Ook in december 1767 worden "2 gemeten elzenhak of tronkhout bij de Haage met een extra zware willige mante ling" verkocht. Twee dagen daarna worden essen en elzen om "uijt te roeien" verkocht. Na een bepaalde periode werden de tronken (ook stob ben) gerooid. Men noemde dit uitroeien. Het perceel werd daarna opnieuw beplant. Het zou dus historisch verantwoord zijn om "De Een scoutinggroep aan het werk (voorjaar 1998) in "De zes Hagen", het voormalig armenbos van Westenschouwen. De greppeltjes zijn volledig dichtge- raakt met humus. De bolle vorm van de mêêtjes zijn enigszins te onderscheiden. De Boom In WINTER 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 21