r'-.tttti: TW^TIJZ^. - ~':s/6>é~'c» Qtjrt - /AAA ■tf/y.ïï -A- o Het kerkebos "De Meipagtoost van "De zes Hagen" gelegen. Met 8 hagen en 1 geer. We mogen aannemen dat deze perceelsamenstelling eenzelfde patroon heeft als onze "De zes Hagen". Waarschijnlijk behoorden de kleine perceeltjes aan de zuidkant van de toenmalige Hogeweg allen tot één complex genaamd De Meijpacht. zes Hagen" elzenmeet te rooien, te ploegen en opnieuw inplanten. Waarschijnlijk gaat de geschiedenis van de Schouwse elzenme- ten terug tot in de 14e eeuw. In een charter uitgevaardigd door graaf Willem V lezen we dat de graaf het St. Jacobs Gilde uit Zierikzee het recht verleent om in de duinen van Schouwen een vuur te mogen steken ten behoeve van de scheepvaart. Het is aanne melijk dat dit "landteken" in 1352 een groot vuur op één van de hoogste duintoppen in de latere Zeepeduinen was, gestookt met in de nabije omgeving opgebonden elzenmus- ters. Opbrengst Uit de opgave van verpachting van het 2 gemeten en 120 roeden (precies één hec tare) grootte kerkebos Den Armen Hayman blijkt dat er in 1875, 0,81 muster per m2 en in 1861 maar 0,47 muster per m2 geoogst werd. De oogst was afhankelijk van het seizoen, men kende goede en slechte jaren. De pachters moesten de houtwallen met bomen beplanten. De eerste twee jaar na de hak van de elzenhagen moesten de bossen schoongehouden worden van onder andere braam, doorn en hop. Authentiek "De zes Hagen" elzenmeet is na 1950 met een kwart afgenomen door bebouwing vanaf de Lageweg. Vóór de bebouwing is dit perceel al minimaal 2 eeuwen in gebruik als elzenmeet. Als we de topogra fische kaart van 1912 bekijken blijkt de 20

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 22