zijn er ook andere maatregelen noodzakelijk. Aanplanten van struwelen op erven, overhoe- ken, dijken, greppels, aanleggen zand/grint paden, perceelranden en inzaaien van over- hoeken met overblijvend graan. Het dient een mozaïek patroon te zijn van verschillende biotopen waar maatwerk beheer uitgevoerd wordt. Het beheer dient zo afgestemd te wor den dat er te allen tijde voldoende voedsel voor de akkervogels aanwezig is. Nu wordt er nog teveel naar individuele ran den gekeken maar er zou gekeken moeten worden naar een relatie tussen de randen, akkerranden, dijken en natuurgebieden. Patrijzen zijn kwetsbaar aan het einde van de winter en in het begin van het voorjaar. In deze periode moeten de vogels in goede conditie komen voor het broedseizoen, maar er is dan zeer weinig voedsel beschikbaar in het agrarisch gebied. Wat kunt u doen? De patrijs is een kenmerkende soort voor het Zeeuwse Landschap. Het zou jammer zijn als deze soort en de andere akkervogels zouden verdwijnen. Met het nemen van gerichte maatregelen kunnen we dit voorko men. Indien u in het buitengebied woont en eigenaar/beheerder bent van een terrein dan kunt u meedoen met maatregelen waarvan patrijzen en andere akkervogels profiteren. Maatregelen in de akkervogelkerngebieden hebben het meest effect. Maar ook buiten deze gebieden is uw inzet welkom. Soms zijn deze maatregelen eenvoudig uit te voeren. Als u stopt met het maaien van slootkanten in het broedseizoen zal menig broedende en jonge patrijs gespaard worden. Bij SLZ is een mengsel verkrijgbaar met granen en veldbloemen. Dit is gunstig als foerageer- gebied en dekking. U kunt ook een bijdrage leveren in dit project door als vrijwilliger te helpen inventariseren (gezamenlijke teldag) en onderzoek te doen naar het voorkomen van de patrijs. Iedere waarneming is welkom. Bedrijven kunnen een financiële bijdrage of een bijdrage in natura leveren waarmee pro jectonderdelen uitgevoerd kunnen worden. Ook dit is meer dan welkom voor de Zeeuwse patrijs! 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 28