Door: Sylvia Tuinder, medewerker SLZ Natuur Dichterbij Het lijstje aan initiatieven van bewoners in Zeeland is veel omvangrijker dan boven staande opsomming van voorbeelden. Het is een trend dat bewoners meedenken en mee doen aan de invulling van de eigen leefplek. SLZ doet mee aan het programma 'Natuur Dichterbij' van Landschapsbeheer Nederland waarin burgerparticipatie centraal staat. Het maakt zichtbaar dat er vele manieren zijn waarop bewoners mee kunnen doen in het groen. Voor Natuur Dichterbij organiseert SLZ samen met het IVN een excursie, die een handreiking doet om het landschap te bele ven. Deelnemers, waaronder werkgroepen, dorpsraad en bewoners van Baarland leren 'anders' naar de omgeving te kijken. Zo kan alleen al het gebruik van een diaraampje de blik 'verruimen'. Het effect van zo'n methode, is vaak dat bij deelnemers verrassende ideeën ontstaan over het landschap om hen heen en hun eigen invloed daarop. Later kan dan een Een idee voor een ommetje van de dorpsraad, zoals in Oostkapelle. Betrokken bewoners die een werkgroep op willen richten, om de begraafplaats te beheren, zoals in Baarland. Een stichting opgericht om een natuurspeel- plaats te beginnen, zoals in Middelburg. Een gemeente die bewoners bij een plan wil laten meedenken, zoals in Nieuwland en Arnemuiden. Op vele manieren werkt SLZ mee aan het betrekken van bewoners bij de eigen groene omgeving. Bewonersinitiatief en bewonersparticipatie Bewonerinitiatieven schieten als paddenstoelen de grond uit. Steeds vaker is er de roep om bewonersparticipatie ook vanuit gemeenten. Hoe initiatieven kunnen ontstaan Soms is de wijze waarop we kennis aanbieden zo uitdagend, dat bewoners zelf meer willen in hun eigen buitengebied. Een 'nieuwe' manier van kijken naar de omgeving bij een excursie of samen werken bevordert de waardering voor buiten waarna spontaan nieuwe initiatieven richting gemeente ontstaan. 30

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 32