Vroeg meedoen en meedenken plan worden ontwikkeld om er ook in de prak tijk iets mee te doen. Wie weet ontstaat hier een nieuw bewonersinitiatief uit. Rol van SLZ bij bewonersinitiatief Voor Baarland geldt dat er een werkgroep van bewoners is ontsproten, vanuit een stukje onvrede over een veranderende situatie. De werkgroep kreeg van SLZ begeleiding en advies over het beheer van de begraafplaats en werd uitgenodigd om deel te nemen aan een kennisbijeenkomst over cultuurhistorische waarde, funerair erfgoed en natuurwaarden op begraafplaatsen. De goed bezochte bijeen komst bood veel kans voor uitwisseling met andere werkgroepen. Duidelijk was dat SLZ als gesprekspartner over begraafplaatsbeheer bij overleg tussen de werkgroep en de gemeente Borsele gewenst was. Bewonersparticipatie en deskundigheid Diverse gemeenten zoeken naar manieren om bewoners praktische inbreng te vragen. SLZ kan een welkome brug vormen tussen bewoners en gemeenten, met als mooi resul taat dat ook bewonerswensen voor hun eigen omgeving bekend zijn. Zeker is het dat bewo ners ook deskundigheid in kunnen brengen. Zo heeft SLZ ook vele vrijwilligers met kennis, zoals bijvoorbeeld op het gebied van cultuur historie of over fruitrassen. Als bewoners betrokken zijn in een voortra ject dan is de kans groot dat ze ook eerder geneigd zijn om mee te doen bij onderhoud of beheer. Er is dan het draagvlak om actief mee te blijven doen. Een positief resultaat kan zijn dat ze SLZ-vrijwilliger worden of als bewoner actief hun bomen gaan knotten in de eigen woonwijk. In Walcheren zijn er vele bewoners, dorpsra den, werkgroepen en vrijwilligers betrokken bij de ontwikkeling van het Wandelnetwerk. Een belangrijk deel is geweest het uitdenken van de routes en het in gesprek gaan met mensen om draagvlak te krijgen voor het wandelnetwerk in de buurt. Het bewandelbare traject van 400 km is inmiddels klaar. Bewoners en vrijwilligers aan de slag met beheer en controle Nu het beheer van het wandelnetwerk in gang is gezet is het een geweldig iets om te zien, dat vrijwilligers, die ook aan de aanleg hebben gewerkt, daar een belangrijke taak in vervul len. De actieve participatie van vrijwilligers maakt dat zo'n wandelnetwerk een succes wordt! Diverse vrijwilligers doen de coördina tie en het beheer grotendeels zelf. Daarnaast zijn er maar liefst 17 vrijwilligersgroepen die de controle van afgebakende trajecten op zich nemen. Dat gebeurt enkele keren per jaar. Het enthousiasme druipt er vanaf! Natuurlijk biedt SLZ de nodige ondersteuning. Regie bij bewoners, bij gemeente of bij SLZ Zichtbaar is dat er voor ommetjes vaak nauw contact is tussen SLZ en een gemeente. Niet zelden ontstaan er nieuwe ideeën en komt er soms een vervolgproject. Bij ommetjes ligt het initiatief vaak bij bewoners (zo ook in Oostkapelle) en soms ligt de regie bij de bewoners. SLZ begeleidt zo'n proces verder en legt ervaring naast de onmisbare deskundig heid van bewoners. De Boom In WINTER 2012 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 31

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2012 | | pagina 33