Mossen op Zeeuwse erven >ne struke of vuulte? Parapluutjesmos Foto: Hans de Bruijn Door: Hans de Bruijn Mossen zijn pionierplantjes die overal groeien waar nog niets anders zich heeft gevestigd: op levend of dood hout, op steen en op allerlei bodems vóór ze worden afgelost door 'hogere' planten. Mossen zijn geen vaatplanten, ze hebben dus ook geen wortels. Ze leven van voedingsstoffen die zijn opgelost in water (nu en dan wat dauw kan voldoende zijn) en die ze absorberen over hun hele oppervlakte. Mossen zijn sporenplant- jes: geen 'mosbloempjes' te verwachten dus, maar sporenkapsels. Kwaliteitsmeter Als pioniers zijn mossen wegbereiders voor andere planten. Ze bieden onderdak aan een uitgebreide populatie van minuscule scharrel beestjes. Dat weten natuurlijk ook de vogels weer. Mossen voorkomen erosie en houden op de bodem water en voedingsstoffen vast De Zeeuwse bodem is vruchtbaar en bin- nendijkse natuur is in Zeeland betrekkelijk schaars. Naast de natuurgebieden en de oude steden en dorpen, zijn levensvriendelijk onderhouden erven voor mossen in Zeeland van cruciaal belang. Op het gemiddelde boerenerf groeit niets. Op verstandig onder houden erven zijn soms wel dertig of veertig mossoorten aan te treffen. Dat komt uiteraard ook de verdere verspreiding weer ten goede. die anders verloren zouden gaan. En zoals alle groene organismen binden ze kooldioxide uit de lucht. Het ene kussentje op de muur bindt niet veel, maar voor de biosfeer zijn mossen door hun aantal in de tropen en vooral op grotere breedten een factor van belang. Door hun passieve voedselopname zijn mossen goede indicatoren voor de kwaliteit van lucht, water en bodem. 12

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 14