Een middelgroot erf bij Hengstdijk spant tot nog toe in Zeeland de kroon met 42 soorten. Kwaadaardig schoon? Mossen zijn (anders dan veel tuiniers denken en gifproducenten beweren) uiterst concur- rentiezwak. In de strijd tegen vaatplanten zijn ze kansloos. Wie mossen in zijn gazon heeft (meestal Haakmos) en daar vanaf wil (de vraag: waarom? ligt voor de hand, maar wordt weinig gesteld), heeft een 'probleem' met zijn gras, niet met mos. Wordt het mos met succes bestreden, dan rest een kale plek. Intensieve bestrijding met gif over grotere oppervlakten leidt tot troosteloze ellende. Parapluutjesmos en Halvemaantjesmos (twee 'thalleuze lever mossen') hebben aan de bovenkant een dikke waslaag die ze tegen het gif beschermt. Nadat de rest (al of niet inclusief bodem fauna) is vernietigd, zien de twee hun kans schoon en bedekken ze alles met een aan eengesloten, dikke koek waar niets doorheen breekt. De aarde is nu eenmaal tot de laatste millimeter bevolkt, en tenzij uw erf tweemaal per dag door de vloed wordt overspoeld of op de wand van een regelmatig uitbarstende vulkaan ligt, zult u gasten voor lief moeten nemen. Weet u zeker dat u een kale bodem toch mooier vindt, dan is levenslang schof felen uw lot. Plantjes zonder wortels die hun voedsel opnemen uit water dat toevallig passeert, zijn natuurlijk geen parasieten, zoals wel wordt gedacht. (Parasieten zijn ook per definitie niet groen.) Bomen zijn voor mossen alleen maar een plaats waar nog ruimte is en waar ze wat opgeloste voeding kunnen verwachten die van de stam en de takken druipt. Dorstig mos? Ook op steen richten ze geen schade aan, meer dan er staan doen ze niet. Mos wordt dikwijls geassocieerd met vocht, maar veel mossoorten zijn droogtespecialisten. Wie goed kijkt, ziet dat veel muren het grootste deel van het jaar gortdroog zijn. Zelfs na langdurige regen zijn bij het eerste zuchtje wind de meeste mossen uitgedroogd, waarna ze tot de volgende bui of ochtenddauw in slaapstand gaan. Alleen héél dikke mospak ketten, die jaren nodig hebben om te groeien, kunnen korte tijd wat water vasthouden. (Véél mos betekent trouwens meestal: veel van hetzelfde, en uit oogpunt van diversiteit is zo'n pak meestal weinig waardevol en interessant.) De Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten heeft over het onderwerp een brochure Algen,mossen en kostmossen uitgegeven, die ook gratis is te downloaden van de website (www.racm.nl). De Boom In LENTE 2013 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 15