Door: Adri Mol, vrijwilliger Natuurvereniging Tholen Mijn naam is Adri Mol. Ik ben 58 jaar oud. Ik woon in Tholen en ben in dit gebied gebo ren en getogen. Sinds vele jaren maak ik in de winter deel uit van een groep personen die zich bezig houdt met het knotten van wil gen. Officieel heet dat dat ik vrijwilliger ben bij de werkgroep Landschapsbeheer van de natuurvereniging Tholen. Met de knotploeg komen we op de mooi ste plekjes van het eiland Tholen en Sint Philipsland. Ik doe dit werk graag en als ik op enig moment van uit een knotwilg de omgeving bekijk dan bekruipt me het idee dat sinds mijn jeugd op Tholen de tijd heeft stilgestaan. Het geeft me een goed gevoel. In het dagelijks leven heb ik een drukke baan in en om Rotterdam. In een omgeving waar de tijd absoluut niet heeft stil gestaan. De werkdruk is hoog. De budgetten waar binnen gewerkt moet worden zijn beperkt. De planning is messcherp. Laptop en smart- phone vragen van 's ochtends vroeg tot 's avonds (laat) alle aandacht. Kortom de hectiek is groot. Ik kan mijn draai in die wereld goed vinden, maar het is wat je noemt: het moderne leven. Terug naar de natuur op Tholen. Is daar de tijd echt stil blijven staan? De landbouw die in het verleden letterlijk en figuurlijk dicht tegen de natuur aanlag is sterk gemoder niseerd. Met grote machines, uitgekiende bemestingsprogramma's en slimme bestrij dingsmiddelen zijn de landbouwbedrijven omgevormd tot strak georganiseerde pro ductie-eenheden. Natuur past daar eigenlijk niet bij. Denk alleen maar aan overwaaiende distelpluizen. Door akkerranden een soort natuurfunctie te geven probeert men de natuur een handje toe te steken. De natuurgebieden, op hun buurt, zijn in beheer bij grote, vaak landelijk opererende organisaties. Deze organisaties doen er alles aan om de gebieden die zij in beheer heb ben zoveel mogelijk "natuur te laten" zijn. Denk hierbij bijvoorbeeld aan het herstel van drinkputten. Maar ook de beheersorganisaties hebben te maken met de nieuwe tijd. Er moet bezuinigd worden en dat betekent keuzes maken. De natuur blijkt, als gevolg van deze keuzes, dan vrij achter in de rij te staan. Dit betekent: kleinere budgetten en minder personeel. Om het beheer van de natuurgebieden op een redelijk niveau te kunnen houden zijn vrijwilligers hard nodig. Vrijwilligers zijn niet duur. Geef ze een werkjas, werkschoe nen, gereedschap, af en toe een bolus en ze verzetten bergen werk voor je. In deze moderne wereld is vrijwilligerswerk dus kei hard nodig voor het beheer van de natuur. Vrijwilligerswerk hoort bij de moderne tijd. Maar toch: ik hang over een knotwilg bij de eendenkooi in Anna Jacobapolder. Ik heb de laatste tak er zojuist van af gezaagd. Het is koud. De sneeuw striemt in mijn gezicht. Mijn werkjas is echter warm. Door de inspan ning is mijn rug nat van het zweet. Een voldaan gevoel bekruipt me. Ik bekijk het besneeuwde landschap en denk: "op Tholen is de tijd stil blijven staan". De Boom In LENTE 2013 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 21