ï^S Foto: Mieke Bierens Door: Nanning-Jan Honingh, medewerker SLZ Er bestaat een misverstand dat economie en ecologie eikaars tegengestelden zijn. Qua politieke belangen mag dat zo zijn. Echter, in het dagelijkse leven of de eco logie van de kerkuil draait alles om eco nomie. Hoeveel muizen eet een kerkuil per dag? Is er ruimte voor een groot broedsel of zal er kindersterfte optreden? Vinden de uitgevlogen jongen voldoende ruimte op de territoriamarkt? Een bericht met een hoop gecijfer. 1* ,f; Kerkuiljong Geschiedenis Rond het midden van de 20ste eeuw leefden er naar schatting minimaal 200 broedparen kerk uil in de provincie Zeeland. Oorlogsinundatie en de watersnoodramp van 1953 zorgden plaatselijk voor afname. Grote afname van de kerkuil werd veroorzaakt door ruilverkavelin gen en het gebruik van zaaiontsmettingsmid- del, gecombineerd met de strenge winter van 1963. De afname sinds 1962 wordt geschat op 90%! In de jaren zeventig trad licht herstel op, maar na de strenge winter van 1978-1979 was de kerkuil nagenoeg verdwenen. Kentering Vanaf het begin van de jaren tachtig kwam de bescherming van de kerkuil op gang. Door het ophangen van nestkasten in boerenschuren en het geven van advies door vrijwilligers van de Kerkuilen Werkgroep Zeeland, namen de aan tallen broedgevallen van de kerkuil tussen 1983 en 1991 toe van ca. 15 naar 35 broedparen (Bron: Broedvogels van Zeeland, KNNV/SOVON 1994). Mede dankzij het uitblijven van strenge win ters ging de kerkuil vanaf halverwege de jaren negentig met sprongen vooruit met uitschieters in 2004 en 2007 naar bijna 150 broedpaar. Economische situatie Door deze vooruitgang doemde de vraag op hoeveel kerkuilen er nog in de provincie bij kunnen. De kerkuil is een broedvogel van klein schalig agrarisch cultuurlandschap en broedt voornamelijk in boerenschuren. Zijn jachtgebied is ongeveer 40-60 ha., maar dat kan in geschikt gebied veel kleiner zijn. Tegenwoordig is het Zeeuwse landbouwgebied grootschalig. De Zeeuwse kerkuil heeft dus een groot jachtgebied nodig. Een kerkuil die in een nestkast in een boe renschuur woont, heeft zijn jachtterritorium bin nen straal van ongeveer 1,5 km. (dat is een cirkel van 3 km. doorsnee) rondom de nestplaats. 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 26