Door: Peter van der Vliet, medewerker SLZ Onder de naam 'Groen en Doen' verstrekt het ministerie van ELI aan groene orga nisaties en lokale vrijwilligersinitiatieven budget voor de verbetering van de struc tuur van het vrijwilligerswerk in natuur en landschap. Voor de groene organisaties is Landschapsbeheer Nederland penvoerder van dit initiatief. De looptijd is van oktober 2012 tot 1 april 2013. Het plan is om in contact te komen met mensen die zich in hun eigen omgeving actief willen inzetten voor het organiseren van vrijwilligersactiviteiten. Ze krijgen daarbij de nodige ondersteuning met instructie, cursus sen, uitleen van gereedschappen en veilig heidsmiddelen. Voor een deel van het project wordt in Zeeland (en vijf andere provincies) samengewerkt met: Stichting Veld Onderzoek Flora en Fauna (VOFF) VOFF is het samenwerkingsverband van de Particuliere Gegevensbeherende Organisaties, die elk gespecialiseerd is in een groep dieren of planten. Zij beheren databanken met ver- spreidings- en ecologische gegevens die door duizenden vrijwilligers verzameld zijn. Het idee is om gezamenlijk in kaart te bren gen waar in Zeeland 'witte vlekken' zijn: leef gebieden van bijzondere en/of bedreigde dier- en plantensoorten die door vrijwilligers in stand gehouden, verbeterd of uitgebreid unnen worden en waar nog geen of onvol doende vrijwilligers actief zijn. In Zeeland is onder meer gekozen voor het oprichten van twee lokale amfibiewerk groepen (rond heikikker op Schouwen en rugstreeppad op Tholen) en het oprichten/ opleiden van een vrijwilligersgroep voor braakballen pluizen tbv zoogdieronderzoek. Het deel van het Groen en Doen zonder VOFF wordt ingezet voor bijvoorbeeld ver sterking van de vrijwillige coördinatie van vrijwilligerswerk rond oude begraafplaatsen, onderhoud van wandelroutes en stimuleren van bewonersinitiatieven. De werving van vrijwilligers is gericht op het zoeken van mensen die zich vanuit persoon lijke betrokkenheid bij een locatie of dier/ plantensoort, blijvend willen inzetten. Deze werving zal gezamenlijk worden opgepakt door SLZ en VOFF. De kern van Groen en Doen samengevat: in kaart brengen van witte gebieden in de provincies selectie van de meest kansrijke gebieden werving van vrijwilligers (plaatselijke trek kers, mentoren, coördinatoren, buddies) kennisoverdracht, opleiding en training ondersteuning bij organisatie en uitvoe ring van werkdagen Deel van de uitdaging is om in zeer korte tijd de prestatie te leveren waarvoor het budget is bedoeld. De vorderingen met de uitvoering stemmen positief. Als in Zeeland en de andere provincies de gewenste resultaten worden geboekt, maken we een goede kans dat Groen en Doen een vervolg krijgt met een tweede ronde 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 28