Door: Nanning Jan Honingh, medewerker SLZ In 2012 kreeg SLZ opdracht van de gemeente Goes om alle poelen die in eigendom zijn van de gemeente te inventariseren en er een beheerplan voor te schrijven. In totaal wer den 20 verschillende locaties onderzocht; in plantsoenen, woonwijken, overhoeken op kruispunten e.d. Een ding hadden de meeste poelen gemeen: achterstallig onderhoud. Poelen oefenen een onweerstaanbare aan trekkingskracht uit op hun omgeving. Poelen ontstaan op natuurlijke wijze, bijvoorbeeld bij een overstroming van beek of rivier waarbij de kolkende stroom een kuil in de bodem schuurt. Wanneer het hoogwater is gezakt, blijft er een poel met water achter. De meeste poelen in de stad of platteland zijn natuurlijk gegraven. Vanuit de ondergrond welt vanzelf grondwater op en vult de poel. En dat is het begin van het einde. Poel des verderf Met regenwater spoelt er grond de poel in. Elke herfst 'zuigt' de poel de bladeren uit de lucht die van de rondom groeiende bomen vallen. Kwajongens kunnen de verleiding niet weer- Bultkroos in poel Foto: Luciën Calle staan om er dikke takken en stenen uit de omgeving in te gooien. Zwerfvuil zoals chips zakken, blikjes en een afgedankte winkelwa gen komen in de modder langzaam tot rust. Een enkele afvoer of kolk braakt er het goot- water met de daarin opgeloste vuiligheid van de straat in uit. De weelderige plantengroei die van deze 'kunstmest' profiteert, sterft af en ligt onder een dik kroosdek te rotten. Dit zijn de ingrediënten die dit landschapselement let terlijk tot een poel des verderfs maakt. Ecosysteem Maar gelukkig trekt de poel ook andere din gen aan. Rondvliegende bootsmannetjes en geelgerande waterkevers vinden dit braak liggende gebied binnen de kortste keren en duiken het water in. Kikkers en padden hebben niets liever dan een ondiepe poel die vroeg in het voorjaar al lekker opwarmt. Zo ontwikkelen de kikker- en paddenlarven zich lekker snel. Hopelijk valt de poel tijdens de zomermaanden droog. Zo niet dat komen er al snel vissen in. Via vogelveren worden de kleverige viseieren verspreid. Ook water planten als hoornblad en waterranonkel liften op die manier mee. Zo ontstaat er een klein

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 32