ecosysteempje in het stilstaande water. Maar stilstand is achteruitgang. Van nature verlandt een poel gewoonlijk. Waterplanten, riet, lisdodde en andere oever planten en zelfs bomen als els en wilg maken een eind aan de idylle. Bij een volgende over stroming ontstaan er elders wel weer andere poelen, zodat er altijd in de buurt wel voort- plantingsplekken voor bijvoorbeeld kikkers en padden aanwezig zijn. De meeste planten en dieren zijn daarop ingesteld; het zijn opportu nistische pioniers. Beheren en onderhouden Maar hoe zit het dan met de gegraven poelen die soms wijd en zijd uit elkaar liggen? Daar moet regelmatig aan worden gewerkt; die hebben onderhoud nodig! Standaard advi seren we dat poelen éénmaal in de tien jaar worden uitgemodderd. Voor sommige poelen, of de aanwezige dieren, is dat te weinig en een te rigoureuze ingreep. Kamsalamanders in Zeeuws-Vlaanderen bijvoorbeeld, hebben een soort 'toernooiveldjes' nodig in de voort- plantingstijd. Met een hark kun je open plek ken maken door daar de waterplanten weg te halen. Rugstreeppadden kijken minder nauw. Die hebben het liefst een kale pas gegraven poel of nemen genoegen met een plas boven een verstopte drainagepijp. Hoe groter de poel, des te beter kun je het beheer gefaseerd uitvoeren. De ene keer de helft en een paar jaar later de andere helft. Bij regelmatig onder houd hoeft de verwerking van de bagger minder een probleem te zijn. Bij zwaar achter stallig onderhoud komt er een enorme hoe veelheid vrij, die op een klein terrein moeilijk is weg te zetten. Bij afvoer naar een stortplaats zijn hoge kosten gemoeid en is er onderzoek en een vergunning nodig. Liefde en aandacht Maar het allerbelangrijkste dat onze poelen nodig hebben is: liefde en aandacht. Verzet u eens tegen de drang die u dwingt te kijken in het blauwe oog van het acht uur journaal. Neem in plaats daarvan een stekje aan de kant van de poel. Met de lager hangende zon in de rug en uw blik op de waterspiegel laat u zich betoveren door het onderwaterscherm waarover u zelf de supervisie heeft. Daarin laat u dan rustig de strekking van bovenstaande De Boom In LENTE 2013 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 31

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 33