Stand van zaken Jaar van de Patrijs gegeven over de methode van inventarisatie. Vervolgens gingen we in groepen het veld in. Meestal was er een mix van mensen uit vogel werkgroepen, agrarische natuurverenigingen, burgers en buitenlui en wildbeheereenheden. De meeste deelnemers hebben, op een later moment en onder gunstige omstandigheden, een eigen telgebied geïnventariseerd. Het telca- fé heeft als hoofddoel de mensen te motiveren om mee te doen en vervolgens te instrueren hoe een inventarisatie uitgevoerd dient te worden. De belangrijkste delen in Zeeland zijn geteld en daarmee steken we zeer gunstig af ten opzichte van andere delen in Nederland. j Patrijs Foto: Alex Wieland Door: Alex Wieland, medewerker SLZ Door Vogelbescherming Nederland en Sovon wordt jaarlijks een vogelsoort gekozen waar dat jaar extra onderzoek naar uitgevoerd wordt. In 2013 is dit de Patrijs en omdat deze akkervogel nog actief is in Zeeland hebben we samen met onze collega's uit Brabant besloten om hier aan mee te doen. De Patrijs is een kenmerkende soort voor deze provincies, die bij ons in vergelijking met de rest van Nederland, nog relatief veel voorkomt. Net als elders zijn de aantallen de laatste decennia enorm afgenomen (circa 95%). Tijd om actie te ondernemen, want het is bijna te laat. Waar zijn ze? Om te beginnen willen we graag weten waar de patrijzen nog voorkomen. Deze gebieden zijn het meest kansrijk om specifieke herstelmaat regelen uit te voeren. We hebben in 10 verschil lende plaatsen een telcafé georganiseerd. De belangstelling hiervoor was wisselend (dit hing ook samen met de weersomstandigheden). Soms waren er 7 deelnemers en in andere 44. In totaal hebben er 168 mensen deelgenomen aan een telcafé. Tijdens deze bijeenkomsten werd er infor matie verschaft over de Patrijs zelf en werd uitleg Bijna 1000 Patrijzen gemeld Aanvullend zijn mensen via verschillende media en de deelnemende werkgroepen opgeroepen om "losse" waarnemingen door te geven. Tot en met 16 mei zijn er 983 waarnemingen van Patrijzen doorgeven. Zeeland staat hiermee op tweede plaats (achter Brabant). Intussen heb ben we ook een voorzichtige start gemaakt om gerichte maatregelen uit te testen in enkele proefgebieden. Ook zal er nog een leidraad met akkervogelvriendelijke maatregelen opge steld worden. Het beschikbare zaaizaad voor 10

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 12