Erftrofee 2013: Zet je erf goed in het landschap! Door: Sylvia Tuinder, medewerker SLZ De Zeeuwse Erftrofee Streekeigen erven zijn kenmerkend in het landschap; met karakteristieke gebouwen naast cultuurhistorische kenmerken. In het landschap herken je landschapselementen zoals hoogstam- fruitboomgaarden, knotwilgen, een Zeeuwse haag of een drinkput. Passend in de Zeeuwse streek, oud of nieuw aangelegd, met planten en bomen die zich goed houden in het Zeeuwse klimaat. Stichting Landschapsbeheer Zeeland werkt samen met agrariërs en erfeigenaren om hun erf op een streek eigen manier in te richten. De Erftrofee wordt toegekend uit waar dering voor datgene wat eigenaren doen om het Zeeuwse landschap meer waarde te geven. Het zijn tenslotte de mensen die bepalen of een omgeving een streekeigen karakter heeft. Erf en gebouwen zijn beeldbepalend in het landschap. Dit jaar laten we zien dat biodiversiteit voor een erf veel kan betekenen De Erftrofee maakt zichtbaar dat er voor de keuzes die boeren en eigena ren maken veel waardering is omdat ze moeite doen om van hun erf en gebouwen iets bijzonders te maken. De jury van de Erftrofee zal dat waarderen, vanuit de vraag: op welk erf is zowel biodi versiteit als cultuurhistorie vindbaar? Thema en criteria Wat is er gedaan voor biodiversiteit, wat aan behoud of herstel van cultuurhistorie? Elk boerenerf kon meedoen met de Erftrofee. De inzending is reeds gesloten. De jury kijkt naar biodiversiteit, zoals groene elementen, een poel met salamanders en landschappelijke inpassing van het erf. Ook cultuurhistorische kenmerken zoals een bijzonder ijzeren hek, een historische steen, een kleurrijke boerentuin etc., worden gewaardeerd. De Erftrofee is ontwikkeld in samenwerking tussen Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), de Zuidelijke land- en tuinbouwor ganisatie (ZLTO) en de Boerderijenstichting Zeeland (BSZ). De jury bekijkt drie soorten erven: praktiserende boerderijen (agrarisch) historische erven of vernieuwde histori sche erven en erven met een nieuwe functie. De jury kiest een erf waar zowel ruimte is voor biodiversiteit als voor cultuurhistori sche elementen. Relevant zijn: - cultuurhistorische aspecten en streekei gen kenmerken; - het voorkomen van biodiversiteit (soorten en groene elementen);

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 18