Werken op hoogte worden. Het bestaat uit een oranje harnas, karabijnhaken en een leeflijn. Bij SLZ wordt dit noodzakelijke persoonlijke beschermingsmid del (PBM) voorgeschreven bij werkzaamheden boven een hoogte van 2,5 meter. De methode zal even wat gewenning vragen, maar collega's van Landschapsbeheer Drenthe en Limburg hebben al jaren goede ervaringen met deze manier van werken. Door: Jacob Bouwman, medewerker SLZ Fruit dat op de grond valt is niet erg. Minder prettig is het als dat een vrijwilliger over komt. In de eerste plaats vindt SLZ het belangrijk dat iedereen een fijne werkdag heeft en weer veilig naar huis gaat. Wettelijk gezien hebben we ook de verplichting om het werk zo veilig en gezond mogelijk aan te pakken. Het werken op hoogte is een traditionele oorzaak van verzuim in de groensector. Ook bij SLZ hebben zich (bijna-)ongevallen voor gedaan waarbij met ladders gewerkt werd. Groepen of individuele personen die tijdens de uitvoering van hun werkzaamheden recht streeks aangestuurd worden door medewerkers van SLZ, worden juridisch gezien als werkne mer. Of er wel of geen arbeidsovereenkomst of betaling van loon is, is hierop niet van invloed. Op sectorniveau is een stroomschema 'Veilige werkplek op hoogte' opgesteld dat bindend is voor SLZ. Zodra de Inspectie de definitieve ver sie heeft goedgekeurd, kun je dit terugvinden op: www.agroarbo.nl. Uitgangspunt is dat de ladder geen werkplek is. Pas als andere, veiligere werkmethoden niet kunnen, dan mag er met een zogenaamd "posi tioneringssysteem" vanaf de ladder gewerkt Een goed alternatief is natuurlijk de telescoop- takkenzaag en -schaar waarmee gewoon vanaf de grond gewerkt kan worden. Ploegleiders hebben al een training gehad. Vrijwilligers van de hoogstamsnoeiploegen krij gen binnenkort uitleg over het positionerings systeem en kunnen er een in bruikleen krijgen. De aanschaf van het veiligheidsmateriaal is mogelijk gemaakt door het vrijwilligersproject Groen en Doen. 20

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 22