Mooie resultaten uit 2012 Samen Groen Gezond (VRIJWILLIGERSWERK) In de werkvelden waarin wij actief zijn (vrijwilligerswerk, cultuurhistorie, toegan kelijkheid, biodiversiteit en communicatie) hebben we vorig jaar binnen een aantal projecten weer mooie resultaten geboekt. Het volledige jaarverslag is binnenkort te downloaden van onze website. Om een korte indruk te geven, hebben we hieronder een paar projecten eruit gelicht: Door: Peter van der Vliet, medewerker SLZ Na het landelijke programma 'Zorg voor natuur en landschap' is SLZ benaderd door Provincie Zeeland om te bespreken hoe de opgedane ervaring vertaald zou kunnen worden naar activiteiten voor groepen/ mensen met een zorgvraag. SLZ heeft een projectvoorstel Samen Groen Gezond inge diend en de Provincie heeft middelen gevon den om dit te honoreren in de periode najaar 2012 tot voorjaar 2015. SLZ kon aan de slag en maakte, deels, gebruik van contacten die gelegd waren tijdens Zorg voor natuur en landschap. Het project is begonnen door met diverse organisaties samen te kijken wat we geza menlijk zouden willen. Zorgorganisaties willen groene activiteiten aanbieden aan cliënten die daar al belangstelling voor hebben of wil len uitproberen of hun deelnemers dit leuk vinden. Daarnaast kan 'doen in het groen' van belang zijn bij re-integratie en beroepsoriënta tie van mensen met een zorgvraag. Najaar 2012 zochten we samenwerking met groepen uit beschermde woonvormen, psy chiatrie, mantelzorg en reclassering. Ook met voortijdig schoolverlaters, mensen met verslavingsproblematiek, burn-out en klanten van re-integratiebedrijven, speciaal onderwijs en mantelzorg willen we het veld in. Met de laatste 3 groepen zijn in 2012 al werkdagen gepland en/of uitgevoerd. SLZ werkt in dit project samen met IVN om aan de activiteiten een educatief element toe te voegen. Weten wat de zin is van je inspan ningen motiveert en wordt ook ervaren als een vorm van waardering. Natuurgidsen kun nen een rol spelen bij het overdragen van hun kennis aan de deelnemers. De motivatie van de begeleider(s) van een organisatie is doorslaggevend. Van groot belang is ook het draagvlak binnen de eigen organisatie. Juist in deze tijd kan begeleiding 'buiten de organisatie' een breekpunt zijn en zo iets extra's aan de mensen bieden, bij voorbeeld omdat de groepen groter moeten worden door bezuinigingen. Een deel van de grotere groep wil wel in het groen, maar de begeleider kan niet op twee plaatsen tegelijk zijn. Het is wel zoeken. 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 26