de ambtenaren van de gemeente Terneuzen. Beiden waren vertrouwd met een situatie, waarin de gemeente een plan maakte en dat daarna besprak met de bewoners. Die stap ten dus laat in het proces in. En met burger participatie gaat het er net om, dat iedereen vanaf de start meepraat en meedoet. Na een tijd van wennen, is het ook voor de meeste ambtenaren van de gemeente niet meer dan normaal om op het goede moment met de bewoners te praten en te doen. Eén van de ambtenaren, die al een hele tijd vol gens de principes van burgerparticipatie werkt, is Bea Tolboom. Zij, beleidsmedewer ker bij de afdeling Omgeving en Economie, vindt: "Belangrijk voor geslaagde burgerparticipatie is vertrouwen van de burger in de gemeente. Maar eigenlijk nog veel meer, naar mijn mening, is de wens van de burger en de inzet die de burger wil plegen om initiatieven te rea liseren en in stand te houden. Nu wordt er vaak gekeken naar de gemeente als men iets wil rea liseren. Dit is in het huidige financiële klimaat niet meer mogelijk en niet efficiënt." Bea houdt zich onder andere bezig met wandelnetwerken en toeristische uitstraling. Deze gebieden ontwikkelde zij samen met bewoners. Dit beviel goed: "Ik ging aan de slag op de manier hoe het volgens mij hoort. Initiatieven voor de economische leefbaar heid van het gebied slagen enkel als de eigen inwoners van de gemeente zich inzetten vanuit hun eigen motivatie. Dan kan het idee ook blijven bestaan nadat de rol van de over heid voor dat onderwerp is uitgespeeld." Het is, ten slotte, niet zo dat gemeente zich terugtrekt. Los van hoe initiatieven tot stand komen en worden uitgevoerd: het laatste woord blijft aan de gemeenteraad. De Boom In HERFST 2013 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 9

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 11