Door: Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Het idee zat al vele jaren in het hoofd bij Ronald de Croock: het opknappen van de oude luchtwachttoren in Eede. Er verschijnt een dikke map op tafel en foto's, brieven en verhalen flitsen voorbij. Deze toren werd gebouwd om in de Koude Oorlog vliegtuigen op te merken. Een periode uit het verleden die niet veel mensen kennen, en de jeugd al helemaal niet. Juist dat is een extra motivatie om de toren in stand te houden. Door hem toegankelijk te maken, kun je ook de geschie denis beleef baar maken. De toren was van de Domeinen, de grond waarop hij staat van het Waterschap en in gebruik bij een agrariër die er koeien liet grazen. Ronald vertelt vurig en al snel word ik geraakt door zijn enthousiasme. Alle foto's: Sandra Dobbelaar maar met de plannen voor het opknappen wilde men wel aan de slag gaan. Er werd advies ingewonnen bij Stichting Militair Erfgoed (SME), die een plan van aanpak en een berekening maakte van de kosten voor restauratie. Het bedrag was erg hoog. SME bleek ondertussen eigenaar geworden te zijn van de toren. De dorpsraad adopteerde de toren en maakte zelf een plan. Om te kunnen zien hoe het hogerop met de toren gesteld was, moesten eerst goede trappen geplaatst worden. Toegankelijkheid was dus een eerste stap. Maar ook de deur en het kozijn moesten worden vervangen en een flink aantal betonelementen waren verdwenen. Een aantal jaren geleden werd de dorpsraad door SLZ benaderd voor het helpen uitdenken van wandelroutes voor het wandelnetwerk West Zeeuws-Vlaanderen. Al snel ontstond het idee een route langs de toren aan te leggen en wat herstelwerk aan het bouwwerk te doen. De wandelroute ging uiteindelijk niet door, Van het Waterschap namen zij het stukje grond in gebruik, dat ze zelf gingen onder houden. Het Rabobank Stimuleringsfonds werd aangeschreven en daarvan ontvingen zij een klein geldbedrag 2.000,-) dus kon den ze aan de slag. De dorpsraad schreef zich ook in voor de wedstrijd 'Kern met pit' 10

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 12