fruitteeltgemeente nummer één is, gevolgd door de gemeente Buren met 1.100 hec tare. De gemeenten Reimerswaal, Kapelle, Geldermalsen en Neerijnen volgen daarna met steeds zo'n 700 hectare fruitteelt. Zowel in Gelderland als in Zeeland gaat het trouwens maar om enkele procenten van de totale landbouwgrond. Maar omdat de fruit teelt zich vooral in enkele deelgebieden con centreert is de invloed op het landschap in die gebieden toch groot. Naast de commerciële fruitteelt is de oude vorm, vooral de boerenboomgaard, altijd blij ven bestaan. Voor 1900 had vrijwel elke boer derij zijn boerenboomgaard. Exacte getallen zijn niet bekend, maar het ging ongetwijfeld om duizenden boomgaardjes. Daarna is het aantal boerderijen en het aantal boerenboom gaarden sterk afgenomen. De laatste 20 jaar worden echter weer veel boerenboomgaarden bij erven aangeplant, dankzij de toegenomen interesse onder de erfbezitters. Exacte getal len zijn niet bekend, maar SLZ schat in dat het nu zeker gaat om 1.000 boomgaardjes, 25.000 bomen op ongeveer 250 hectare grond. Burgerparticipatie, overal toepasbaar? Binnen welke aandachtsvelden kun je bur gerparticipatie eigenlijk toepassen? Er is veel aandacht voor de overgang van een verzor gingsmaatschappij naar een participatie maatschappij. Je zou door deze termen bijna denken dat burgerparticipatie over zorg gaat. Niets is minder waar. We zien de omslag in de volle breedte. Zelf meedoen, zelf verantwoor delijkheid dragen zijn begrippen die sinds de jaren '70 van de vorige eeuw een rol spelen. In die tijd had de overheid vooral een rol als 'hoeder', overheidscontrole werd gezien als sleutel tot de oplossing. Initiatief nemen lag bij de professionals, politici, ambtenaren en deskundigen, voor burgers was er een meer passieve rol. In de jaren '90 zet de terugtrek- Fotograaf: Jaap Wolterbeek De Boom In HERFST 2013 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 17