- Diverse publicaties van Evelien Tonkens, UVA Fotograaf: Jaap Wolterbeek in stand houden en ondersteunen. Kennis van het lokale benutten, oog voor de menselijke maat hebben. Gezamenlijk met allerlei partijen deel nemen aan lokale samenlevingsopbouw. Aansluiting vinden bij initiatieven van burgers. Bestaande structuren gebruiken en relaties aangaan met sleutelfiguren. Aansluiten bij de directe leefwereld van burgers. De drijfveren kennen en in beeld brengen. Een proactieve houding aannemen en werken aan draagvlak, bij bestuurders, organisaties en burgers. Wat vind ik van burgerparticipatie? Burgerparticipatie biedt veel kansen voor burgers om zelf inhoud en vorm te geven aan hun leven en leefomgeving. In deze tijd van kantelingen, waarin we in een nieuw sociaal maatschappelijk tijdperk komen, moeten we leren hoe die kansen te pakken. Ook de overheid moet leren in dit participatietraject. Op welke trede van de participatieladder staan inwoners? Kiezen zij die plek zelf of zijn zij afhankelijk van de plek die de overheid hen toebedeeld? Bewoners willen gezien en gehoord worden, de overheid vindt uitgaan van de vraag van de burger belangrijk. Het moet duidelijk zijn wat het verwach tingspatroon van elkaar is. Een welwillende overheid en goedwillende burgers moeten elkaar niet ontmoedigen, maar juist elkaar stimuleren. Voor een goede verhouding tus sen burgers en overheden is het nodig dat een overheid niet alleen bureaucratische regels handhaaft, maar ook naar ieder individu kan luisteren. Wat burgers zelf kunnen, moeten zij zelf doen. De rol van de overheid wordt dan een meer faciliterende rol. Bronnen tekst: - Werkboek co-regisseren in een zelfredzame gemeenschap, januari 2013, Dick Fundter e.a. - Themarapport Leefbaarheid, Scoop 2011, Dick van der Wouw De Boom In HERFST 2013 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 17

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 19