Werkgroep Ooen Duinen Maalderij in Mariekerke Het initiatief van een aantal gedreven bewo ners van Nieuw-Haamstede heeft geleid tot Stichting Open Duinen. Hun wens om de, met Amerikaanse vogelkers, dichtgroeiende duinvoet weer open te maken, paste prima in de visie van de Provincie en in samen werking met SLZ zijn plannen gemaakt en uitgevoerd. Het vrijgemaakte gebied (ongeveer 12 ha.) is vanaf de weg goed te overzien en wordt nu beheerd door Stichting Open Duinen. Er zijn Marachine koeien aangeschaft door een particulier uit de omgeving die het gebied nu open houden. Inmiddels zijn er ruim 70 particulieren en een tiental bedrijven die een bijdrage leveren aan de Stichting. Stichting Open Duinen speelt ook voor gebieden in de omgeving van Nieuw-Haamstede een belangrijke rol in de samenwerking tussen particulieren en overheid. Meer informatie vind je op de website: www.kopvanschouwen.com De maalderij (1813) op Mariekerke was in de vergetelheid geraakt. Nagenoeg niemand kon zich nog herinneren dat hier molenste nen hadden gedraaid. Het was een molen die werd aangedreven door een brandstof motor, die buiten onder een afdak stond. De maalderij was slooprijp, maar de familie Poppe was vastbesloten het te herbouwen. Daarom werd een aanvraag bij de Gemeente Veere ingediend voor herbouw. Na enige tijd werd de vergunning afgegeven onder voorwaarde dat een bepaald percentage van bestaand bouwmateriaal werd hergebruikt. Eind 2008 is begonnen met de sloop, waarbij mooie elementen zichtbaar werden. Het jaar 2009 werd gebruikt om stenen te bikken en balken te reinigen en in mei 2010 startte de herbouw. In september 2010 was de klus geklaard. Vele, vele vrije uurtjes van de eige naren (en buurman) waren nodig om het gewenste resultaat te bereiken. 22

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 24