Effecten burgerparticipatie Door: Robert Wielemaker, medewerker SLZ Burgerparticipatie is er in vele varianten, echter wij krijgen meestal te maken met burgers die (voornamelijk) lokaal iets concreets op het gebied van natuur- en landschap voor elkaar willen krijgen. In dit artikel proberen we een antwoord te geven op het effect van die actieve deelname (participatie) door burgers. Burgerparticipatie bestaat eigenlijk al veel langer, en om in ons werkgebied te blijven, verschilt het eigenlijk niet zo gek veel met de natuurliefhebbers die in de regio met hun natuurvereniging de wilgen van een boer gaan knotten. Ook hier draait het vaak om de "trekker" oftewel de organi sator die alles in gang zet. Echter bij burgerparticipatie zien we wel iets vaker dat het om een lokaal doel gaat waarbij vele burgers een directe betrokkenheid hebben. De participatie of het initiatief kan éénmalig zijn waardoor de groep na de realisatie uit elkaar valt. Diverse instanties (voornamelijk gemeenten) zetten burgerparticipatie in om burgers mee te laten beslissen en zo draagvlak te creëren bij hun bewoners. Effecten Er zijn vele publicaties verschenen waar de effecten van burgerparticipatie besproken worden maar om het zo concreet mogelijk te houden analyseren we dit aan de hand van onze eigen ervaringen. Wanneer burgers/ buurtbewoners iets samen oppakken ontstaat er een groep die zich inzet voor een gezamen lijk doel. Zeker als het om tastbare zaken gaat, zoals het knotten van wilgen of het aanleggen van een wandelpad, zie je dat mensen een dui delijke betrokkenheid krijgen. Ze voelen zich als het ware verantwoordelijk voor de gerea liseerde werken en behouden een band met de mensen én organisaties die hierbij hebben geholpen. Zo kondigde de gemeente Middelburg begin 2012 aan dat ze 300 knotwilgen wilden verwijderen in het kader van de bezuinigingen. Twee wijk- verenigingen sprongen op en zochten hulp bij SLZ om dit ongedaan te krijgen. Na goed overleg met de gemeente is besloten om het onderhoud door de wijkvereniging op te laten pakken tijdens de Natuurwerkdag en het rooien van de knotbomen voorlopig te annuleren. Na een oproep kwamen op beide locaties veel buurtbewoners (102 in totaal) helpen om hun knotbomen te knotten. Onder deze zaten veel "nieuwe" mensen die voordien nog nooit actief waren geweest binnen de wijkverenigingen. Het mooie aan die enorme groep mensen was wel dat er een diversiteit aan contacten én kennis aanwezig was en dat ze deze ook gebruikten om hun doel te bereiken. Nog steeds kom ik regelmatig mensen tegen die refereren aan die bewuste werkdag met de vraag: "Wanneer gaan we weer knotten"? De effecten van burgerparticipatie laten zich lastig exact meten. Maar zoals bovengenoemd spelen behoud en beheer van landschappelijke elementen, uitwisseling van kennis, zorg en draagvlak voor de eigen leefomgeving en ver sterking van het lokale sociale netwerk wel vaak een rol.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 26