Bewoner initiatief: van idee tot uitvoering Door: Sylvia Tuinder, medewerker SLZ Enorm enthousiast kun je er van worden wat bewoners voor initiatieven hebben. In Walcheren zijn er leuke voorbeelden te noemen van bewonerinitiatieven waar SLZ in een vroeg of later stadium bij betrokken wordt om mee te werken. En het komen tot het samen aan de slag gaan in het groen kan soms vanuit hele verassende hoeken komen. Zo zijn er wijkteams of dorpsbewoners die zich eerst met activiteiten in de wijk bezig hielden, ook op het groene spoor gekomen. Niet zelden heeft de gemeente daar een rol in. Uitwisseling tussen betrokken bewoners onderling maakt dat goede initiatieven in de eigen omgeving kunnen leiden tot nieuwe bewonerinitiatieven. Ommetje om schoonheid gebied te erkennen Een voorbeeld van een bewonerinitiatief is de tot standkoming van een ommetje Cleene Hooge. Bijzonder voortvarend is de stichting Cleene Hooge met enkele actieve bewoners aan de slag gegaan om een ommetje te beden ken en te realiseren. In het snelle proces is SLZ betrokken bij advisering, gesprekken met agra riërs, het afsluiten van boerenlandcontracten en de aanleg. De bewoners waren bijzonder vindingrijk en vonden vele wegen om te komen waar ze wezen wilden. Zo wisten ze voldoende financiering te vinden bij fondsen en gemeen ten. Er ligt nu een ommetje wat begint aan de Cleene Hooge aan de rand van Middelburg, waar gewandeld wordt door een prachtig bui tengebied en in het traject ook de trekkracht kan worden getest bij het gaan over watergan gen via trekvlotjes. De opening bracht een boodschap aan de bewoners en zeker ook aan de wethouder om de schoonheid van het gebied te beleven en te erkennen. Zo was dit ommetje duidelijk meer dan een leuke wandeling, zoals ook het gedicht van de stadsdichter helder maakte. Ervaringen delen tussen bewonersgroepen De bewoners van de wijk Klarenbeek in Middelburg hadden inmiddels ook de wens om te komen tot een eigen ommetje. Zij benaderden de gemeente Middelburg en de Provincie om de mogelijkheden te verkennen en werden op het spoor gezet naar SLZ. De plannen zijn al prachtig in beeld gebracht met foto's en een kaart van de gewenste route. Nu is het aan SLZ om verder te komen met de vraag of de geko zen route haalbaar is (ook hier is boeren landpad gewenst) maar eerst is het zoeken naar de gewenste financiering. Hier is een mooie samenwerking ontstaan, want hier denken bewoners aan mee, die al ervaring hadden opgedaan bij het ommetje Cleene Hooge. SLZ kwam in 2012 via de gemeente met de bewoners en de Damesdenktank in gesprek toen de ommetjes nog in de kin derschoenen stonden. Een bord, een folder en de ommetjes zelf zijn inmiddels gerea liseerd. De drive van de bewoners is groot en we gingen verder in gesprek over volks- 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 28