Burgerparticipatie in de rest van Nederland Groen Dichterbij Door: Peter van der Vliet, medewerker SLZ Zelfredzaamheid en eigen verantwoordelijk heid staan de laatste tijd sterk in de politieke belangstelling. Steeds meer gemeenten zoe ken naar manieren om burgers te activeren en ze mee te laten denken met de ontwikkeling van hun gemeenschap. Hoe gaat dat en wat vinden de burgers daar zelf van? Burgers voelen heel goed dat ze een eigen verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van de kwaliteit van hun eigen leefomgeving en het signaleren van problemen. In een gemeenschap zitten genoeg daadkrachtige en intelligente mensen die prima in staat zijn om oplossingen te bedenken waar de hele gemeenschap wat aan heeft. Enkele recente initiatieven die tot de verbeel ding spreken Eetbaar Schiedam Iedereen kan meedoen met ieder formaat bak/bloempot of geveltuin. Haal lege emmers bij de plaatselijke snackbar, schar rel een oude speciekuip op of haal een rijtje stoeptegels weg voor je raam. Spreek je buren aan misschien kunnen jullie wel een verwaarloosde plantenbak adopteren in de straat. Men kan zich aanmelden op de website zodat Eetbaar Schiedam op de kaart gezet kan worden. De bedoeling is dat er vrij elijk geplukt kan worden van de aanwezige groente en kruiden. De ervaring leert echter dat voorbijgangers terughoudend zijn in het plukken van groente, fruit en kruiden in de openbare ruimte. En je kan ook stellen: als de hele tomatenstruik is leeggeplukt, dan moeten nog meer mensen meedoen... zie www.eetbaarschiedam.nl Hoe doen ze dat in Boxmeer Wijkbewoners onderhouden zelf het groen voor 70% van de kosten die de gemeente nor maliter zou maken voor het beheer. Voordelen die beide partijen zien: de kwaliteit wordt beter, de kosten dalen, er zijn minder klachten en het is goed voor de sociale cohesie. Wat is verzonnen in Zoetermeer Het geld dat afdeling groenbeheer per m2 had is overgeheveld naar 1 fte Natuur- en Milieueducatie van waaruit de bewoners nu begeleid worden in het (leren) beheren van het groen. Dit project van onder meer IVN, stimuleert bewoners om aan de slag te gaan met bij voorbeeld speelnatuur, een buurtmoestuin of het in beheer nemen van een dorpsbos of wijkgroen. Mooi voor de omgeving en zo komen mensen dichter bij elkaar en bij de natuur te staan. De Zeeuwse winnaar van de Groen Dichterbij competitie is: Stadstuin Middelburg Zuid. 'De tuin is open voor iedereen. De twee scho len van de Brede School gaan hun natuurles sen hier naar toe verplaatsen en samen met de deelnemers van het Ontmoetingscentrum en ouders met groene vingers zijn ze De Boom In HERFST 2013 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 29

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 31