Burgerparticipatie Het tuinpad van mijn vader én mijn kinderen Actieve samenleving vraagt om actieve overheid Het vertrouwde gevoel bij een landschap waarin je bent opgegroeid en je thuis voelt en dat je wilt vasthouden voor de toekomst. Maar dan met de behoeftes van nu. Burgerparticipatie is een term die we steeds meer tegenkomen. Niet alleen bij de 'burger', maar ook bij de overheidsorganisaties. Het geeft een verschuiving aan van initiatieven die vroeger vanuit de overheid neergelegd werden naar initiatieven die vanuit de samenleving bedacht en uitgevoerd worden. We voelen ons steeds meer betrokken bij onze eigen leefomgeving. En we willen daar tijd en energie in steken. Graag al vanaf het denkproces. En graag ook op onze eigen manier. Ook bij SLZ komen steeds meer vragen binnen van burgers die iets in hun omgeving willen. Onze rol verandert daarin mee: we worden intermediair tussen de bevolking en de gemeente. Dit steeds belangrijker wordende gegeven verdient aandacht; daarom een themanummer over burgerparticipatie. De redactie Door: Marieke van Duijn, medewerker bij Landschapsbeheer Nederland Herinneringen aan vroeger, wie heeft ze niet. Beelden in je hoofd van de omgeving waar je bent opgegroeid. Veldboeketten voor oma plukken, boomhut bouwen met de buurtkinderen en 'het tuinpad van mijn vader' is uiteindelijk 'het tuinpad voor mijn kinderen'. Mede dankzij de inzet van de Landschaps beheer en al haar actieve vrijwilligers is dat beeld van toen nog niet voorbij. En steeds meer actieve burgers willen ook voorkomen dat er alleen een ansicht met herinneringen overblijft... Want het borrelt in de samenleving. Overal bloeien initiatieven op van mensen die iets in hun eigen leefomgeving willen doen. De 'doe-het-zelf-burger' is geen hype of trend, maar blijvend. En tevens noodzakelijk om in een individualiserende samenleving de bin ding tussen verschillende generaties en waar devol landschap te behouden. Dienende rol Landschapsbeheer ervaart deze ontwikkelin gen als kansrijk, maar zeker ook uitdagend. Was het eerder vooral de wat oudere, stabiele vrijwilliger die vooral met landschapson- derhoud en beheer bezig was, steeds meer verschillende doelgroepen en achtergron den komen hierbij kijken, waarbij vrijheid en flexibiliteit vaak als voorwaarden gelden. Verschillende generaties lijken zich steeds meer om hun leefomgeving te bekommeren 2

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 4