en willen zich daar ook voor inzetten, maar het liefst wel op hun eigen manier. En niet perse met de handen, maar juist door inzet van hun sterke kwaliteiten. En op die momenten dat het hen uitkomt. Of als ze tijdelijk zonder baan zitten. Zo lijkt de rol van een faciliterende vrijwil ligersorganisatie zoals Landschapsbeheer steeds vaker dienend in plaats van vra gend te zijn. Het ontwikkelen en ondersteunen van 'zelf organisatie' is van belang voor natuur en landschap. Zeker nu de over heid zich steeds meer terugtrekt, haar beleid zich vooral richt op de beschermde natuur en het veel grotere landsdeel 'het Nederlands cultuurlandschap' aan de maatschappij lijkt overgelaten. De vraag is of burgerinitiatieven voldoende zijn om het landschap te behouden en wat de rol van maatschappelijke organisaties en de overheid hierbij zou moeten zijn. Want burgerinitiatieven leven vooral op het gebied van natuur en landschap. Vanwege de crisis kijken mensen steeds meer naar wat ze hebben in hun eigen omgeving en voelen zich ook vaker 'mede eigenaar' hiervan. Het individualisme lijkt te hebben plaatsgemaakt voor wat omschreven wordt als de 'doe-het- zelf' maatschappij, ofwel de 'weconomy' Burgers zoeken elkaar op uit verzet op veran dering die anderen in gang willen zetten of vanuit de wens een bestaande situatie te ver beteren. De al maar groeiende betrokkenheid van burgers bij hun veranderende omgeving is een belangrijke factor bij het ontstaan van burgerinitiatieven. En het mooie van zelf organisatie is dat het vaak om eigen doelen De Boom In HERFST 2013 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 3

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 5