gaat en dus voortkomt uit positieve initia tieven en niet perse uit verzet tegen doelen van bovenaf. Uit onderzoek is ook gebleken dat dan de energie van burgers het grootst is (Van Dam et al., 2011). Geen duurzame maatschappij zonder actieve 'samen'leving Maar wat is nou daadwerkelijk de reële bijdrage? De bijdrage aan behoud en onderhoud van het landschap? Of is het vooral goed voor de socialisering van de maatschappij? Kortom, wat is het succes van burgerinitiatieven voor het landschap? Want er is vooral aandacht voor de suc cesverhalen, terwijl er ook vele initiatieven sneuvelen. De inzet van intermediaire organisaties is zeker succes verhogend. Er is immers goed samenspel nodig om burgerinitiatieven tot een goed vervolg te laten komen. En juist dit samenspel maakt ook deel uit van het 'succes' Door name lijk samen met anderen aan 'het tuinpad' te werken, leer je beter om te gaan met elkaars verschillen en behalve dat te accep teren, juist ook dat te benutten. Door met verschillende generaties samen te werken en van elkaar te leren is het makkelijker om op creatieve en concrete wijze betekenis te geven aan het dagelijks leven. En door samen actief betrokken te zijn bij de eigen leefomgeving komen naast de beleving, ook landschap en natuur weer terug in de harten van de samenleving. In tijden van crisis is een hoge burgerbe trokkenheid dus essentieel, maar dit kan niet bestaan zonder actieve vrijwilligers organisaties die de mensen faciliteren en ondersteunen met kennis en materiaal. En deze organisaties kunnen op hun beurt weer niet bestaan zonder een actieve over heid. Actief 'samenleven' dus. Zodat we samen de schatten van en met iedere generatie kun nen delen en blijven doorgeven. 4

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 6