Dauwbraam overwoekert de bosvegetatie volledig. Er zijn geen andere planten meer aanwezig. Wannes fietste vroeger graag met zijn opa en samen gingen ze langs de Zeeuwse dij ken op zoek naar een lekker hapje bramen. Onvoorstelbaar hoe dat veranderd is zegt Wannes: "vroeger moest je heel wat kilome ters fietsen om een portie te kunnen verza melen. Nu groeien ze overal, op elke dijk, in elk bosje". Vogels, bewoners en toeristen pro fiteren dankbaar van de zuurzoete vruchten. En inderdaad, tegenwoordig zien we dat ze hele stukken dijk overgroeien of de complete bosvegetatie overwoekeren. Vaak gaat het om niet natuurlijke situaties. Het wordt vaak veroorzaakt door luchtvervuiling. De bramen profiteren net als andere ruige groeiers zoals brandnetels met name van een hoge hoeveel heid stikstofneerslag vanuit de lucht: men noemt dat "verbraming". Natuurwaarde In de natuur vormen bramen een belangrijke groep binnen de levensgemeenschappen van struwelen en bosranden. Met hun talrijke bloemen en dito vruchten zijn ze een waar devolle voedselbron voor tal van organis men. Dicht braamstruweel vormt een prima broed- en schuilplek voor diverse soorten zangvogels. Zelfs de stengels worden benut. Maskerbijen bijvoorbeeld gebruiken de sten gels om daar hun nestcelletjes in te bouwen. Beheer De neiging van braamstruweel om de hele vegetatie te domineren maakt een afgewo gen beheerskeuze noodzakelijk. Waar wel en waar niet? Maaien en afvoeren van de vegetatie helpt vaak wel om het evenwicht te herstellen. Al is dat een klus die jarenlang vol gehouden moet worden. Er kan ook voor wor den gekozen, gezien de hoge natuurwaarde, 8

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 10