om plekken met braamstruweel te handha ven. Als het struweel zijn gewenste omvang heeft ingenomen, voldoet het om het verder te "begrenzen". Alleen aan de buitenrand kan dan worden volstaan met het periodiek de uitlopers terug te zetten. Daarvoor kan een bosmaaier effectief ingezet worden. Het meest handig is dan het gebruik van een shreddermes. Ga je zelf aan de slag dan kun je weinig fout doen in de snoei. De meeste bramen blijven wel terugkomen. Soorten in Zeeland Sinds kort zijn alle soorten in Nederland beschreven, en wat blijkt: er komen 206 soorten voor! De meeste soorten zijn alleen door specialisten op naam te brengen. Een vluchtige inventarisatie naar de situatie in Zeeland (oa. website Rubus.Nederland.nl, Verspreidingsatlas.nl en Waarneming.nl) levert al 32 soorten op, waarvan er slechts 8 algemeen voorkomen. Toch wel heel leuk dat er mensen zijn die uitzoeken welke soorten waar voorkomen. De duingebieden blijken veel soortenrijker te zijn dan de klei gebieden. Het dekzandgebied heeft ook weer zijn eigen soorten. Zeer algemeen zijn de exotische Dijkviltbraam en Dauwbraam. Algemeen: Zoete haarbraam, Slipbladige zandhaagbraam, Koebraam en Framboos. Matig algemeen: Geplooide stokbraam en Japanse wijnbes (ook exoot). Bijzondere en zeldzame soorten als de Smalle haagbraam en de Knieviltbraam komen in de duinen van Schouwen en in Oranjezon voor. Informatie over alle Nederlandse soorten vindt u op de website: Rubus.Nederland.nl. De Peterseliebraam is aan de fijn ingesneden bladeren makkelijk te herkennen. A De Boom In WINTER 2013 Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2013 | | pagina 11